DHMİ Genel Müdürlüğü’nün, Gazipaşa Havalimanı’nın adını ‘Alanya-Gazipaşa Havalimanı’ olarak değiştirmesine tepkiler de geldi. Gazipaşa’daki iki esnaf odası ortak deklarasyonla “Gazipaşa adı yok edilmek mi isteniyor?” diye sordu

Antalya’nın ikinci havalimanı olan Alanya-Gazipaşa Havalimanı’nın (GZP) adı resmen değiştirildi. Alanyalı olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, yurtdışından İstanbul aktarmalı olarak Gazipaşa’ya gidecek turistlerin birçok kez uçuşlarını karıştırdığı ve bilgi ekranlarında ‘Alanya’ adını ararken uçaklarını kaçırdıklarını açıklamasının ardından Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Yönetim Kurulu, aldığı kararla havalimanının adını ‘Alanya-Gazipaşa Havalimanı’ olarak değiştirmişti. DHMİ Yönetim Kurulu’nun, 1 Eylül tarihli kararında “Antalya ili Gazipaşa ilçesindeki uluslararası havalimanına ‘Alanya’ adının eklenmesi oybirliğiyle uygun görülmüştür” denilmişti. Böylece, Gazipaşa Havalimanı’nın adı resmen Alanya-Gazipaşa Havalimanı olmuştu.
‘GAZİPAŞA ADINI KABULLENEMİYORLAR’
DHMİ’nin aldığı bu karar Alanya’da sevinç yaratırken, Gazipaşa’da bazı çevreler tarafından tepkiyle karşılandı. Gazipaşa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Köse ile Gazipaşa Ulaştırma Hizmetleri Esnaf Odası Başkanı Mustafa Şahin, konuyla ilgili ortak deklarasyon yayınladılar. Deklarasyonda, “DHMİ Genel Müdürlüğü, Gazipaşa Havalimanı’nın resmi adının ‘Antalya Alanya-Gazipaşa Havalimanı’ olarak değiştirilmesine karar vermiş. Odalarımıza gelen telefon trafiği ve yoğun baskı üzerine, sivil toplum kuruluşları olarak gerçekten havalimanının Gazipaşa’da olup da, Gazipaşa Havalimanı adını Alanyalılar’ın kabullenmemesi, Alanya’nın her caddesinde havaalanı işareti okla yönlendirilirken Gazipaşa adını dahi yazmamaları, ayrıca Gazipaşa’ya gelen yolcunun yüzde 70’inin Alanya’ya gittiği, geliri Alanya’ya fayda sağladığı halde Gazipaşa’nın binlerce dönüm arazisinin üzerine kurulan Gazipaşa Havalimanı’nın ‘Gazipaşa’ olarak tanınması Alanya tarafından bir türlü kabul görmedi. Alanya kamuoyu, yıllardır Gazipaşa Havalimanı’nı ‘Alanya Havalimanı’ olarak tanıtmak istiyor. Gazipaşa esnafı ve Gazipaşa halkı olarak soruyoruz: Gazipaşa ismi yok edilmek mi isteniyor? Zaten havalimanından ilçemize bir yarar sağlanamadı. Hiç olmazsa ‘isim hakkımızı’ almayın” şeklinde ifadeler yer aldı.
(Yeni Alanya)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.