“Sözüm meclisten içeri. Zamanında kalkmak önemli. Bir tane hava yolu çıktı. Başka bir hava yolu reklam kampanyası başlattı. ‘Bizimki 77 santim’ diyorlar. Bu nasıl iş? Valla kardeşim bizimki 77 santim değil. Bu arada bizimkinin kaç santim olduğu sizi nasıl ilgilendiriyor. Misafir ne istiyor? Misafir santimine bakmıyor; misafir için saatinde kalkıyor mu o önemli. Misafirin ne istediğini, neye önem verdiğini burada iyi anlamak lazım.”

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı  önceki gün Balıkesir Üniversitesi’nde öğrencilerle buluştu.  Fen Edebiyat Fakültesi Amfisinde gerçekleştirilen etkinlikte Ali Sabancı ‘Pegasus Hava Yolları-Bir Başarı Hikayesi’ isimli sunum gerçekleştirdi.

Gençlere ümit etmeleri konusunda tavsiyelerde bulunan Ali Sabancı gençlerin hayatta yanlış yapmaması için dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı. Gençlere kariyer edinme noktasında da tüyolar veren Ali Sabancı başarının sırrının ipuçlarını da öğrencilerle paylaştı.

DENERSENİZ BAŞARIRSINIZ

İnsan yaşamını poker oyununa benzeten Ali Sabancı, insanın elindekileri iyi görmeleri gerektiğini vurguladı. Sabancı şunları söyledi:

“Ben bugün size ahkam kesmeye geldim. Benim iki tane şapkam var. Çok şanslıyım. Bir tanesi yeni bir iş hayatım var. İkincisi de işlerim Allah’a şükür iyi gidiyor ve ahkam kesmeye vaktim yol. Ben ve 42 tane genç girişimci üst kurul üyesi gençlere ümit vermeye çalışıyoruz. Sizler de denerseniz başarabilirsiniz. Aranızda poker oynayan var mı? Allah hepimize bir el dağıtıyor. Kadın-erkek, doğulusu-batılısı, Çinli-Japon’a ayrı ayrı el veriyor. Buradaki beceri ne biliyor musunuz? Buradaki beceri bu eli nasıl oynayacağız. Yani senin soy ismin Sabancı olmasaydı bunları yapabilir misin? Diye sorabilirsiniz. Bilmiyorum, yapardım desem yalan olur. Onu yaşamadım. Ama bana maddi açıdan muazzam bir el geldi. Manevi açıdan tartamam belki sizin ellerimiz daha iyidir. Bu eli de benim en iyi oynama, iz bırakma fikrimdi. Niye pokerden bahsettim? Bir gün poker oynarken arkadaşa iyi el geldi ve o elindekileri iyi göremedi.”

DÜNYANIN EN İYİ GİRİŞİMCİSİ BENİM

Dünyanın en iyi girişimcisi olduğunu belirten Ali Sabancı hayatta yanlış yapmamak için durulacak zamanın iyi bilinmesi gerektiğini ifade etti. Sabancı şunları kaydetti:

“İyi ele takılmayalım ben ne yapabilirim diye düşünelim? Türkiye’de 193 üniversite var, Balıkesir’in imkanları belli. Vallahi çoğu öğrenci okulu bırakıp bir şeyler yapıyor. Önümüzde bir örnek; adamın bir garajı vardı, bir laptopu, bir de bisikleti vardı milyar dolarlık şirket yaptı. Yani bizde de çok garaj var, çok bisiklet, laptop var. Biz niye yapmadık? Yani kendi şevkimizi kırmayalım. Ben ne yaptım? Ben o yönden çok şanslıydım. Çünkü ben –tevazu göstermeyeyim- dünyanın en iyi girişimcisiyim. Niye? Bir kere doğuştan dünyanın en başarılı girişimcisiyim. Bir kere anamı, babamı doğru seçmişim. Babam annemle evlendiğinde annemin ailesi daha zenginmiş. Karımı doğru seçmişim. Hayatta bu böyle değil. Unutmayın kağıt geliyor; 2016 boğa burçlarının yılı olacakmış ben de boğa burcuyum bekliyorum. İnşallah bir şey gelir diye bekliyorum. Denemeden bir şey yapmayın. Ben şanslıyım; çünkü deneme fırsatını buldum. Her zaman doğru mu? Vallahi değil. Yanlış yapmak istemiyorsan ne yapman gerekiyor? Portakal, orada kal. Denemezsen çökme ihtimalin yok. Denemezsen başarma ihtimalin sıfır. Kendinizi gösterin.

İLK FIRSAT PROJESİNE 20 MİLYON TL

İlk Fırsat Projesi ile ilgili gençlere bilgi veren Ali Sabancı şunları söyledi:

“CV’si boş olan gençlere ‘İlk Fırsat’ diye bir proje başlattık. 20 milyon TL ailenin parasını koyduk. Sadece CV’si okuldan mezun olduğu için doğal olarak boş olan gençlere yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bize ne diyorlar? ‘Balıkesir Üniversitesi’nden mezun oldum, mühendisim’ Ne iş niteliğin var? Yok. Nasıl yok? Daha yeni mezun oldum. Babam dedi ki; kimse size onu, bunu, şunu yapamazsın derse inanmayın, dinlemeyin dedi.”

HEM MAL SAHİBİYİM HEM MÜŞTERİ İLİŞKİLERİNDE ÇALIŞIYORUM

Pegasus Hava Yolları’nda Yönetim Kurulu Başkanlığının yanında müşteri ilişkileri bölümünde de çalıştığını ifade eden Ali Sabancı şunları kaydetti:

“Ben de ahkam keseceğim dedim. Ben de size uçakla ilgili bir hikaye anlatacağım. Bu hikaye 10-11 senedir yaşadığımız bir şey. Ben şu şirketin sadece ve sadece yönetim kurulu başkanıyım. Mal sahabıyım. Aynı zamanda müşteri hizmetlerinde çalışıyorum. Ne yaptık? Bu havacılık biz olmadan evvel vardı. Benim babam 1936 doğumlu. Babam doğmadan 3 sene evvel kurulmuş bir tane daha hava yolları var Türkiye’de. Bizden biraz daha büyük. Ama babamdan 3 yıl evvel kurulmuş. Şu anda 68 uçak var. Benim deneyimim sadece hava yolları ile ilgili. Eğer iyi bir yere gideceksen mutlaka vaatte bulunulması lazım. Misafirlerin vaatleri olması lazım ve bu vaatlerin de arkasında durabilmesi lazım. Kimse seni 3-4 ay şunu yapacağım deyip de arkasından yapmazsan kimse inanmaz. Mutlaka yapılması lazım. Düşük fiyatla uçurmak. Diyorsun ki ben düşük fiyatla uçuracağım misafirleri. Uçuruyor musun uçurmuyor musun ona bakmak lazım. Pegasus’ta pahallıya uçan var mı? 310 TL’ye git gel. Biz başladığımızda Kıbrıs’a tek gidiş 400 TL idi. Biz 40 TL’ye başladık. KKTC Başbakanı beni çağırdı. Bana bizim havayolları ile görüşseniz ya bunu yaparken dedi. Ben de başbakanım kanuna aykırı bir şey diyorsunuz dedim. Pat fiyatları onlar da düşürdü. Arkadaşımız 35 TL’ye bizimle uçmuş.

BU NASIL İŞ? VALLA KARDEŞİM BİZİMKİ 77 SANTİM DEĞİL

Uçmanın lüks olmaktan çıktığını ifade eden Ali Sabancı müşterilerini misafir olarak gördüklerini belirtti. Sabancı misafirlerinin ne istediklerinin iyi bilinmesi gerektiğine vurgu yaparak şunları söyledi:

“Uçmak artık lüks olmaktan çıktı. Bu ucuz diyorsan ucuz yapmak zorundasın. Çünkü misafirin ucuza uçmak istiyor. Kıbrıs’a giderken uçakta mı para harcamak istiyorsunuz, orada gezerken mi para harcamak istiyorsunuz? Zamanında kalkan uçaklar. Bu benim favori hikayem. Sözüm meclisten içeri. Zamanında kalkmak önemli. Bir tane hava yolu çıktı. Başka bir hava yolu reklam kampanyası başlattı. ‘Bizimki 77 santim’ diyorlar. Bu nasıl iş? Valla kardeşim bizimki 77 santim değil. Bu arada bizimkinin kaç santim olduğu sizi nasıl ilgilendiriyor. Misafir ne istiyor? Misafir santimine bakmıyor; misafir için saatinde kalkıyor mu o önemli. Misafirin ne istediğini, neye önem verdiğini burada iyi anlamak lazım.

35 LİRAYA UÇAN GÜVENSİZ Mİ?

Ürünü ona göre üretmek lazım. Bunu mümkün mertebe yeni üretim teknolojileriyle yapman lazım. Bizimkinde de bu uçak. Uçak yeni olursa 35 TL’ye uçan arkadaşım derde düşmüyor. Bir de ucuz etin yahnisi diye bir şey var. Şimdi 35 TL’ye uçuyorsun? Aynı uçakta biri de tavan fiyat olan 299 TL’ye uçuyor. 299 TL’ye yer alan misafirin oturduğu koltuk güvenli; aynı uçakta 35 TL’ye yer alan güvensiz. Var mı öyle bir şey yahu? Paçal bir şey. Bu algıyı kırmak için de yeni uçakla sefer yapmak gerek. Müşteriyi kişiselleştirmek lazım. En son ne zaman restorana gittiniz, tanımadığınız masanın hesabını aldınız? Niye vereceksiniz ki? Kimse sizi yemek yemek için uçağa götürür mü? Restorana götürür.

İNSANLAR ARTIK İSTEKLERİNİ SEÇİYOR

Yani insanlar artık istediklerini seçiyor. Bunu vaat edeceksin. İnsanlar kendi parasıyla kendi seçeneklerini belirliyor. Yani ucuz bilet diyorsa ucuz bilet yapacaksın. Bunları yaparken temiz ticaret yapmak lazım. Kimse kolay dönüp de kalıcı olmuyor. İsmi lazım değil bakın Google’a; bir insan üçüncü defe aynı yöntemle milleti dolandırdı. Kendine mi yanarsın, adama mı yanarsın. Bize de müstahak demek. Belki dördüncü defa da dolandırabilir. Tüketiciyi anlamak lazım. Tüketici ne istiyor? Büyük kitlelere hizmet etmek lazım. Yani bir ürün çıkardın; Bir üniversitede iki öğrenci bir şey çıkardı. Şirket haftada yüzde 9 büyüyor. Yaşam kalitesini bir şekilde artırmak gerekiyor.”

İŞ DÜNYASI İLE BİR ARAYA GELDİ

Pegasus Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı Balıkesir Üniversitesi’ndeki söyleşinin ardından Balkonuk Center’de iş adamları ve iş kadınlarıyla yemek yedi. Sabancı burada yaptığı kısa konuşmada Balıkesir’e kazandıracakları AVM hakkında bilgiler verdi.(politikam.com)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.