Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hakan Dinçyürek, BRT 1’de yayınlanan “Günü Özeti” programına telefonla katılarak, yangın helikopteri ihalesi ile ilgili bilgi verdi.

Bakan Dinçyürek, yangın helikopterinin Kıbrıs’ta konuşlandırılması için hizmet alımı ihalesine çıkılacağını kaydederek, yapılan hazırlıkları anlattı.

Dinçyürek, “Helikopter satın almayacağız, Kıbrıs’ta konuşlandırılması için ihaleye çıkılacak. Bu ihalenin hazırlığı içindeyiz. Geniş çalışmalar yapıldı. Kıbrıs’ta bir ilk olacağı için ihalenin teknik ve idari şartnamesi titizlikle ele alındı. KKTC sınırında başlayıp ara bölgeye geçebilecek yangınlar da oluyor, bunların çalışmalarını da yaptık. Güvenlik Kuvvetleri, Dışişleri Bakanlığı, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Bakanlığımız ve Maliye Bakanlığı ile ortak çalışmalar yapıldı. Türkiye Orman Bakanlığı’na bağlı ilgili kurumlardan da deneyim ve tecrübeleri konusunda bilgi alındı. Şu an ihaleye çıkabilecek noktadayız yarın sabah Orman Dairesi ve Merkez İhale Komisyonu yetkilileri son kez bir toplantı yapacaklar. Bu toplantı sonunda herhangi bir pürüz olmazsa yarın itibarı ile ihaleye çıkılacak noktada olacağız” dedi.

Bakan Dinçyürek, Bakanlar Kurulu’nun bu yönde ciddi bir kararlılığı olduğunu, Maliye Bakanı’nın mali açıdan olan hazırlıkları yaptığını, dolayısı ile herhangi bir pürüzün oluşmasını beklemediklerini de ekledi.

Her şey tamamlandıktan sonra 3 gün içinde ihaleye çıkılabileceğini de kaydeden Bakan Dinçyürek, ihalenin en erken zamanda sonuçlandırması için hem Meclis’te hem de Merkez İhale Komisyonu’nda bu konuyu dile getireceğini söyledi.
Bakan Dinçyürek, hizmet alımının muhtemelen 4 aylık bir süreyi kapsayacağını da kaydetti. (Kıbrıs Postası)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.