Ekonomik sıkıntıdaki İtalyan ulusal havayolu şirketi Alitalia’yı kurtarmak için Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait Etihad havayollarıyla ortaklık anlaşması imzalandı.

Dün Roma’da yapılan imza töreninde, Alitalia’nın yüzde 49’u Etihad’a devredildi. Anlaşma kapsamında Etihad, Alitalia’ya 560 milyon euro yatırım yapacak, Alitalia’nın mevcut hissedarları da 300 milyon euro sermaye artışında bulunacak. Etihad Başkanı James Holgan dünkü imza töreninde, uzun vadede Alitalia’ya 1.758 milyar euro yatırım yapma vaadinde bulundu.

Anlaşma sayesinde, geçen yıl yaklaşık 600 milyon euro zarar eden Alitalia’nın borçlarından kurtularak 2017’de kar etmeye başlaması amaçlanıyor. Etihad’ın da bu işbirliği sayesinde Avrupa pazarına ulaşımını daha da artırması hedefleniyor.

“1600 kişi işten çıkarılacak”

Alitalia ile Etihad arasındaki ortaklık görüşmeleri geçen yıl başlamış, ancak AB kurumları ve işçi sendikalarının kaygıları nedeniyle nihai anlaşmaya varılması aylar sürmüştü. AB kuralları, Avrupa havayolu şirketlerinin çoğunluk hisselerinin Avrupalı kuruluşların elinde olmasını gerektiriyor. Sendikalar ise, Etihad ortaklığının işten çıkarmalarla sonuçlanacağı gerekçesiyle anlaşmaya karşı çıkıyordu. Etihad, 2200 Alitalia çalışanının işten çıkarılmasını istiyordu. Dün imzalanan anlaşmada ise yaklaşık 1600 kişinin işten çıkarılmasının ve bu kişilerin yeni iş bulmasına yardımcı olunmasının öngörüldüğü belirtiliyor.

Alitalia CEO’su Gabriele del Torchio dünkü imza töreninde “Tartışmalı bir birliktelik oldu ama bugün stratejik bir işbirliğini kutluyoruz” dedi. Etihad Başkanı ve CEO’su Hogan ise Alitalia’yı “daha seksi” hale getirmeyi planladıklarını söyledi.

(BBCTÜRKÇE)

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.