Alman hükümeti, Patriot misyonunu çerçevesinde Türkiye’de bulunan Alman askerlerini görev süresi çekmeye hazırlanıyor. Muhalefet alınan karardan memnun.

Almanya Savunma Bakanlığı, Alman birliklerinin Türkiye’den çekilmeyi planladığı yönünde Spiegel Online‘da yer alan haberi doğruladı. Bakanlık sözsüsü, Türkiye’nin güneydoğusunda NATO’nun Patriot misyonu çerçevesinde görev yapan 250 Alman askerinin önümüzdeki aylarda çekileceğini belirtti.

Sözcü, çekilme kararının Suriye’den Türkiye’ye artık bir saldırı tehdidinin bulunmaması gerekçesiyle alındığını ifade etti.

Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen de krizlerle sarsılan bölgede başka tehditlerin ortaya çıktığını vurgulayarak IŞİD’e işaret etti.

Almanya’nın bölgedeki angajmanının devam edeceğini vurgulayan von der Leyen, Kuzey Irak, Libya açıklarındaki UNIFIL misyonu ve Akdeniz’in doğusunda NATO şemsiyesi altında görev yapan Alman askerlerine dikkat çekti.

Muhalefet bilgilendirildi

Çekilme kararıyla ilgili olarak mecliste grubu bulanan partilerin bilgilendirildiği ve muhalefet partilerinin kararı olumlu karşıladığı kaydedildi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kontrol dışına çıktığını savunan Yeşiller Partisi’nden Claudia Roth, çekilmenin doğru ve gerekli bir adım olduğunu söyledi. Roth, IŞİD’le mücadele etmek yerine Kürtlerin zayıflatılmasını amaçlayan stratejinin tehlikeli ve yanlış olduğunu söyledi.

Sol Parti milletvekillerinden Sevim Dağdelen de ayrıca Türkiye’ye silah satışının durdurulmasını istedi.

Çağrı yapılmıştı

Türkiye’deki Alman askerlerinin görev süresi bu yılın başında 31 Ocak 2016’ya kadar uzatılmış ve asker sayısının 400’e kadar çıkarılmasına izin verilmişti. Ancak Türkiye’de bir ay önce başlayan şiddet olaylarının ardından Almanya’daki muhalefet partileri askerlerin çekilmesi yönünde çağrılar yapmıştı.

Yeşiller’in dış politika uzmanı Jürgen Trittin, iki hafta kadar önce “eğer Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kürtlere karşı savaşı tırmanırsa, askerlerin çekilmesinin ciddiyetle ele alınması gerektiğini” söylemişti.

Sol Parti lideri Bernd Riexinger de “Alman hükümetinin Erdoğan’ın yıkıcı politikalarına izin vermemesini” isteyerek Patriot sistemlerinin Türkiye’den çekilmesi ve ayrıca Türkiye’ye silah satışının da durdurulmasını gerektiğini savunmuştu.

Güvenlik önlemleri artırılmıştı

Alman birlikleri, Suriye’den gelebilecek olası saldırılara karşı NATO misyonu çerçevesinde Patriot savunma sistemleriyle birlikte Türkiye’ye 2013 yılında konuşlandırıldı.

Kahramanmaraş’ta görev yapan Alman askerlerinin bulunduğu üste geçen aydan beri olası terör saldırılarına karşı güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı. Askerlerin dışarı çıkması da yasaklandı. (Deutsche Welle Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.