Alman gazetelerinde yer alan bir habere göre hükumet Ebola hastalarının nakliyesinde kullanılmak üzere özel bir uçak üretilmesine karar verdi. Şuan sadece ABD’nin bu amaçla özel hazırlanmış uçağı bulunuyor.

Almanya hükumetinin kararına göre Lufthansa’nın işletimini üstleneceği uçak ekipman ve sağlık şartlarına uygun düzenlemelerin planlanmasına başlanmış durumda. Frankfurt merkezli olarak vakalara gönderilmesi planlanan uçak hastaların güvenli şekilde nakledilmesi için hazırlanacak ve standart ambulans uçaklardan farklı özelliklere sahip olacak. Kasım ayının ilk yarısına kadar uçağın hazırlanması planlanıyor.

Şuan sadece ABD’nin elinde Ebola vakalarına özel olarak tasarlanmış iki uçak bulunuyor. Georgia eyalatinde bulunan uçaklar, Afrika’da Ebola kapan bir doktor ve hemşirenin ABD’ye naklinde kullanılmıştı.

Uçağın Maliyeti 1 Milyon Dolar

ABD’nin kullandığı uçakların hazırlanma maliyetleri 200 bin ile 1 milyon dolar arasında değişiyor. Uçağın üretimi konusunda Almanya Sağlık Bakanlığı ile Airbus uzmanları beraber çalışacak. 20 özel izolasyon sisteminin kullanılacağı uçakta pilotlar ve sağlık ekibinin korunması için ekstra güvenlik önlemleri bulunacak.

14 Ekim’e kadar Ebola sebebiyle 2014 yılında 4,555 kişi hayatını kaybederken, virüsün bulaştığı bilinen 9,216 hasta rapor edilmiş durumda.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.