Geçen sene uçak içi ikram ekipmanlarının hepsi yenilendikten sonra bu yıl da mönülerde çok büyük ve köklü bir değişime gidildi. Anadolu’nun bildiğimiz çok güzel ve özel tatları önce Turkish Do&Co mutfağında bir standarda kavuşturuldu, sonra THY uçaklarında sunulmak üzere uçuşa geçirildi.

Türk Hava Yolları’na (THY) ikram ödülleriyle önemli bir prestij kazandıran Turkish Do&Co’nun Genel Müdürü Attila Doğudan ile THY’nin yeni mönülerini konuştuk.

Atilla Doğudan, değişim hazırlıklarını şöyle anlatıyor: “Eninde sonunda çok uçan yolcularımızı yeni bir tarz ve üslupla eğlendirmemiz gerekiyor. Bu sebeple Türkiye’nin 7 bölgesini bir yıl boyunca gezdik, yemediğimiz, tatmadığımız bir şey kalmadı. Anadolu’daki tatlar arasından seçimler yaptık ve bu kompozisyonu 1 sene içinde oluşturduk.”

HAVADA HEP AYNI YEMEK OLMAYACAK

Doğudan, bazı hatlarda her hafta rotasyon yaptıkları gibi 4-8 haftada bir değişen rotasyonlarının olduğunu belirtti. Dolayısıyla sürekli uçan bir yolcunun 5. veya 9. hafta arasında aynı yemeği yeme ihtimali var. Ancak aynı yemeğe denk gelinse bile mönülerin kendi içinde de seçenekleri var. Business Class’ta 3 ana yemek ve ekonomide 2 sıcak yemek seçeneği bulunuyor.

MANTI, YAPRAK SARMASI, ŞAKŞUKA

Mantıdan yaprak sarmasına kadar her yemek elle yapılıyor. Ben de bizatihi Turkish Do&Co’nun Atatürk Havalimanı’ndaki merkezinde gözlemledim. Her türlü şakşuka, imambayıldı, börek veya köftenin el ile yapılması sebebiyle bu yemekler diğer havayollarında sunulanlardan ayrılıyor. Makine veya başka bir teknik kullanılmıyor. Mönüye giren Trabzon kayganası, peynirli gözleme evde veya restoranda nasıl yapılıyorsa öyle taze yapılıyor. Başarının sırlarından birisi bu. Ayrıca Avrupa’nın en büyük taze mutfağı unvanına talip.

ANADOLU’DAN 17 ÇEŞİT REÇEL

Havada ikram edilen 17 çeşit reçel, fabrikalardan değil, küçük üreticilerden temin ediliyor. Mandalina, turunç, ceviz, portakal kabuğu reçeli gibi çeşitleri üreticiler ne kadar üretebiliyorsa, o kadar alınıyor. Tereyağları Trabzon’dan geliyor mesela. Atilla Doğudan, hem Türk kahvaltı kültürünü dünyaya taşıdıklarının hem de damak tadı açısından yabancı insanlara da hitap eden bir kompozisyon yarattıklarının altını çiziyor.

10 BİN METREDE PETEK BALLI KAHVALTI

Yeni kahvaltı mönüsüyle birlikte Kars gravyerli omlet, peynirli talaş böreği, peynirli kol böreği, güveçte menemen, kaşarlı simit, gözleme, petek balı ve tereyağı seçeneklerinin yolcuyu şaşırtacağına inanıyor Attila Doğudan. Çünkü fabrikasyon değil köy tereyağından bahsediyor. Ayrıca yeni mönüler, ait oldukları yerlerdeki sunum şekilleriyle yolcuyla buluşacak.

MANTININ YOĞURDU UÇAN AŞÇIDAN

Ayrıca yeni mönülerde THY’nin uçan aşçılarına da özel görevler düşecek. Mesela mantının yoğurdunu, sosunu taze taze üstüne onlar koyacak. 6 saat fırında pişen kuru fasulye, Antalya piyazı, tirit kebabı, kâğıtta zahterli tavuk gibi yemeklerin yanı sıra Türk usulü sebze yemekleri de olacak. THY yeni dönemde vejetaryen opsiyon olarak diğer havayolları gibi sadece makarna sunmayacak. Bamya gibi her türlü sebzeli yemekleri ilk defa uçuşa geçirecek. Ayrıca son dönemin popüler tatlısı trileçe de diğer tatlıların yanında uçakta yerini alacak.(Güntay Şimşek-Habertürk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.