Lunar Mission One (Ay Misyonu 1) adlı proje, halka 15 dolar veya üstü bir bağışla Ay’ın yüzeyine açılan bir deliğe gömülecek hafıza disklerinde yer satın almalarını sağlıyor.

Halk, proje kapsamında disklere isteklerine göre müzik, fotoğraf ya da video kaydedebilecek. Böylece bir dünya günlüğü yaratılması amaçlanıyor. Daha fazla bağış yapan daha fazla veri kaydedebilecek ya da saç teliyle DNA’sını Ay’a gönderebilecek.

Projeyi başlatan İngiliz mühendis David Iron, “Hükümetler sadece insan bilgisi ve anlayışının gelişmesi amacını taşıyan uzay keşiflerini finanse etmekte giderek zorlanıyor” dedi. Iron, yaptıkları araştırmalar sonrası insanların böyle bir projeye ne kadar ilgili olduklarını gördüğünü söyledi.

Misyon, 10 yıl içinde bir uzay aracının Ay’a gönderilmesini içeriyor. En az 100 metre derinliğe yapılan kazılarda milyarlarca yıllık Ay katmanlarına ulaşılması hedefleniyor.

Finansman içinse Kickstarter adlı online bağış sitesi kullanılıyor. Bir ay içinde başlangıç masrafları için 940 bin dolar toplanması hedefleniyor. Şu ana dek yaklaşık 396 bin dolar toplandı.( Deutsche Welle Türkçe)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.