Ankara’nın Polatlı İlçesi’nin Yeni Köseler Köyü yakınlarına bugün öğleden sonra bir sivil eğitim uçağı düştü. Ankara’nın Polatlı İlçesi yakınlarına bugün akşam saatlerinde kendi yaptığı kit uçakla düşen pilot Necip Ülkü olay yerinde hayatını kaybetti. Olay bugün saat 18.30 sıralarında meydana geldi. Polatlı’nın Şabanözü ve Karacaahmet mahalleri arasında kalan ve ABD’den kendi getirttiği parçalarla yaptığı kit uçakla uçuş yapan pilot 57 yaşındaki Necip Ülkü, kontrolü kaybederek şeker pancarı tarlasına düştü. Necip Ülkü, olay yerinde hayatını kaybetti.

MUHTAR, OLAY YERİNİ ANLATTI

Öte yandan Yeniköseler Köyü Muhtarı Ali Alçın olay yerindeki son durumu Posta.com.tr‘ye anlattı. Bölgeye 2 ambulansın geldiğini bir ambulansın da daha sonra olay yerinden ayrıldığını aktaran Alçın, jandarmanın uçağın etrafında güvenlik önlemi aldığını söyledi. Ali Alçın uçakta yanma olmadığını bazı parçalarının dağıldığını kaydetti.

Tek kişilik eğitim uçağında bulunan 57 yaşındaki Necip Ülkü’nün hayatını kaybettiği öğrenildi. Ankara’nın Polatlı ilçesinde makine ihracatçısı bir firmanın sahibi olan Elektronik Mühendisi Necip Ülkü, Ultralight adlı kendi geliştirdiği uçağıyla havacılık dünyasında adından söz ettirmişti.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Görgü tanıklarından bölgede çiftçilik yapan Salih Ertuğrul, “Biz tarlada çalışıyorduk. Uçak havada birden dengesini kaybedip ekseni etrafında dönmeye başladı. Ve kontrolsüz bir şekilde pancar tarlasına düştü” dedi.

AMERİKA’DAN GETİRDİĞİ PARÇALARLA KİT UÇAK YAPMIŞTI

Necip Ülkü, Polatlı yakınlındaki bir arazide hangar kuran ve burada ABD’den getirttiği malzemelerle bugüne kadar 2 kit uçak üretmişti. Ülkü’nün hangarının yanında da araziye kit uçakların iniş kalkış yapabileceği bir de pisti bulunuyordu.

HAVACILIK DÜNYASININ YAKINDAN TANIDIĞI İSİM

Necip Ünlü ismi havacılık tutkunlarının yakından tanıdığı bir isim. 2011 yılında kendi yaptığı uçağı mevzuat izin vermediği için uçuramayan Ülkü, o günlerde gazetelere de haber olmuştu.

(Posta)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.