En çok oy almasına rağmen Amethan Sultan’ın adı verilmedi!

Ukrayna’nın uçak üreticisi Antonov Şirketinin  yeni AH-178 (AN-178) uçağına yeni isim için 22 Ekim 2015 tarihinde başlattığı yarışmada en çok oy alan isimler “Амет-ХАН-178” (Amet-HAN-178), “Stepan Bandera” ve “Kiborg” oldu. Ancak yarışmaya siyaset karışması gerekçesiyle yeni uçağa bu üç isimden hiçbirinin verilmeyeceği bildirildi.

Şirketin Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Yarışma iki ay devam etti. Antonov şirketi 5 bin teklif aldı. Ancak yarışmanın ara sonuçlarının açıklanmasından sonra halk oylamasının gidişatına siyaset karıştı. İsim için oylama uluslararası çekişmelere sebep oldu. Antonov şirketi dünyada Ukrayna uçak üretiminin lideri olarak tanınıyor. İlkelerine sadık kalarak şirket “AN” markasının siyasi tartışmalarda kullanılmasına izin veremez. Bu sebeple yeni “AN” uçağı  uluslararası sınıflandırmada “AN-178″ olarak kalacaktır” denildi.

2 kez SSCB Kahramanı madalyası alan Kırım Alupka doğumlu (20 Ekim 1920 – 1 Şubat 1971) Kızılordu Hava Binbaşısı Amethan Sultan, katıldığı 2. Dünya Savaşında sergilediği üstün başarılar ve muazzam kahramanlıklardan dolayı dünya tarihinin efsanevi avcı pilotları arasında yer alıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında 150 hava saldırısına katılan Sultan, tek olarak 30, grup olarak da 19 Alman uçağı düşürdü. Savaş sonrası test pilotu olarak kariyerine devam etti. (QHA-Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.