Amazon’un patronu Jeff Bezos’un 2012’de Atlantik Okyanusu’nda bulduğu Apollo görevine ait motorlar, müzede sergilenecek.

Ay’a düzenlenen Apollo görevlerinden üçünde Saturn V roketlerinin motoru olarak kullanılan F-1 motorları, sudan çıkarılmalarının ardından iki yıl geçtikten sonra müzede sergilenecek.

Kansas’taki uzay müzesinde sergilenecek 11,340 kilogram ağırlığındaki motorların bakımının neredeyse tamamlandığı belirtildi. Müze yetkilileri, motoların henüz yeri belirlenmeyen birkaç parçası kaldığını, eksik parçaların da yerleştirilmesinin ardından motorların koruyucu madde ile kaplanacağını ifade etti.

Jeff Bezos’un başında yer aldığı Bezos Expeditions adlı proje, Mart 2012’de Atlantik’in 4,300 metre derinliğindeki F-1 motorlarının yerini tespit etmişti. Uzay keşfine olan merakıyla tanınan Bezos, tam bir yıl sonra gerçekleştirilen projede motoları su yüzüne çıkarmayı başarmıştı.

Motorların yeni parçalarla orijinal hallerine getirilmesi yerine bulundukları gibi sergilenmelerine karar verildi. F-1 motorları Saturn V’i yerden 64 kilometre yükseğe taşıdıktan sonra roketten ayrılarak okyanusa düşmüştü.
Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin firması, Mayıs ayında ilk roket ateşleme denemesini başarıyla gerçekleştirmişti. (Space.com ve Al Jazeera)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.