Sivastopol (KIRIM) yakınlarında bulunan Belbek askeri havaalanının yıl sonuna kadar sivil uçuşlara açılması planlanıyor.

Sivastopol Valisi Sergey Menyaylo, 2015 yılının sonuna kadar Belbek havaalanına sivil uçuşlara başlaması için talimat verdi.

Belediye yetkilisi Oleg Kazurin, “Yılsonuna kadar uçağın bu piste inmesi için talimat verildi. Pist uçakları kabul etmek için neredeyse hazır. Havaalanının ortak kullanımı için Savunma Bakanlığı ile imzalanan anlaşma yürürlüğe girdi. Burada, Sivastopol’ü Rusya’nın diğer şehirleri ile bağlayacak havaalanının kurulması planlanıyor” dedi.

Havaalanı Müdürü Vadim Bazıkin, 2015 yılında oluşturulacak altyapı ile SRG-200 uçaklarının (en fazla 50 yolcu) yapacağı günde en fazla üç çarter seferi kabul etme imkanının olacağını açıkladı. 2016 yılının Nisan-Mayıs aylarında Belbek havaalanının Sukhoi SuperJet 100 uçakları (108 kişilik) ve Tu-204 uçaklarını (210 kişilik) kabul edebileceğini söyleyen Bazıkin, gelecekte havaalanının yılda yarım milyona kadar yolcuyu kabul etme planlarının mevcut olduğunu ileri sürdü.

Havaalanının seyrüsefer donanımı ile ilgili işler Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılacak. Havaalanının sivil kısmının, prefabrik konstrüksiyonlardan yapılması planlanıyor. Mevcut terminalin tamiratı yaklaşık 3 milyon ruble (55 bin dolar) gerektiriyor.

Sivastopol yönetimi, Belbek havaalanında yapılması gereken tüm işlerin maliyetinin 1,5 milyar ruble (yaklaşık 30 milyon dolar) olduğunu bildirdi.(QHA-Kırım Haber Ajansı)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.