HTSK, orman yangınları hakkında hükumeti uyarırken,en pratik ve en düşük maliyetli çözümün, Silahlı kuvvetler bünyesinde bulunan bir helikopterin yangın helikopterine dönüştürülmesi olduğunu söyledi

Havaların ısınması ile birlikte yeniden orman yangınlarının ardı arkasının kesilmeyeceği bir yaz sezonuna girmiş bulunuyoruz. Bu sene de her sene olduğu gibi Kıbrıs’ın Kuzeyindeki ormanlarımızın büyük bir bölümü yanıp kül olacak ve gelmiş geçmiş hükümet yetkilerimizin yaptığı gibi şimdikilerde sadece “çok üzülecek!”. Güneydeki hükümet ise iki adet yangın helikopterini acil müdahale için aylar öncesinden hazır etmiştir. Bizler Kuzeyde önlem almamakta ısrar edersek aynı kısır tartışmalarla, oturduğumuz yerimizden mırıldanmaya ve ormanlarımızın yanmasına seyirci kalmaya devam edeceğiz.

Her yangın çıktığında Türkiye’den adamıza intikal edecek yangın helikopterinin Kıbrıs’a ulaşması, uygun hava koşullarının da olduğu varsayılarak en erken 1.5 saati bulmaktadır. Yangının gerekli mercilere duyurulması ve koordinasyon süreleri de göz önüne alınındığında bu süre daha önceki örneklerde olduğu gibi üç saati aşacaktır. Bu sürede yanan ağaçları artık geri getirmek imkansızdır.

Sorunun en pratik ve en düşük maliyetli çözümü gözümüzün önünde durmaktadır. Silahlı kuvvetlerle birlikte işbirliği ve istişare edililerek, adamızda konuşlanmış olan askeri helikopterlerin, yangınlara müdahale etmesini sağlamak en pratik çözüm yoludur. Türkiyede de bayisi bulunan bir amerikan şirketiyle kurduğumuz irtibat sonucu bu helikopterlere takilan bir yangın aparatının mevcut olduğu, bir setinin fiyatının 25,000 Euro  olduğu tarafımıza bildirilmiştir. Bu apart sayesinde bir helikopter bir sortide 3600 kg suyu taşıyabilecektir. 2 helikoptere alınması durumunda bir anda 7200 kg suyu yangın bölgesine boşaltabilecek duruma gelinecektir.

Bizim asıl sormak istediğimiz soru şudur; Çözüm bu kadar yanı başımızdayken, neden hiçbirşey yapılmıyor? Geçen yıl içerisinde -havadan yangına müdahale- ile ilgili Hükümete sendikamız tarafından rapor sunmuştur. Bu güne kadar hiçbir hareket, gelişme olmamıştır. HÜKÜMETE ÇAĞRIMIZDIR; Yeniden “CİĞERLERİMİZ YANDI!” dememek için şimdi ÖNLEM ALIN!

HTKS Yönetim Kurulu (a)

Başkan

Cem KAPISIZ

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.