TUSAŞ tarafından üretilen ATAK T129 saldırı helikopterinin katılabileceği bir ihale açıldı.

Polonya tarafından açılan saldırı helikopteri ihalesine ATAK T129’un daha önce Güney Kore ihalesindeki rakiplerinden Boieng üretimi AH-64 Apache helikopteri, Airbus Helicopter adını alan Eurocopter tarafından üretilen Tiger helikopteri ve AgustaWestland üretimi A129 helikopterinin katılacağı tahmin ediliyor.

Rusya’nın Kırım’ı ilhak etmesi sonrası hızlandırılan ihale sürecinin 1 Milyar Euro (yaklaşk 1,4 Milyar Dolar) değerinde olacağı tahmin ediliyor. Kaç adetlik bir alımın yapılacağı net olarak bilinmezken 2013 Eylül ayında başlatılan ve 70 adet genel maksat helikopteri ihalesinde 2,5 Milyar Euro değere ulaşılmış olmasının uzmanlar için bir tahmin kaynağı oluşturuyor.

Sovyet Rusya döneminden kalma yaklaşık 250 adet helikoptere sahip olan Polonya, bu helikopterleri yeni nesil helikopterlerle değiştirmeyi planlıyor.

1990 yılında NATO’ya, 2004 yılında ise Avrupa Birliği’ne üye olan Polonya elinde bulunan mevcut silah sistemlerini batılı muadilleri seviyesine yükseltmeye çalışıyor.

Polonya’nın açtığı ihaleye ATAK T129’un katılıp katılmayacağı şuan bilinmezken Güney Kore ihalesinde edinilen tecrübe ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne gerçekleştirilmeye başlanan teslimatların ihale süreçlerini olumlu etkilemesi bekleniyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.