HAVA-SEN bugün bir yerel gazetede CAS hakkında yapılan haberi yayınladığı basın bildirisi ile yanıtladı

 

Bugün yerel bir gazetede manşetten verilen ‘’CAS SABOTE EDİLDİ’’ başlıklı haberle ilgili tüm kamuoyunu ve halkımızı bilgilendirme ihtiyacı hissetmiş bulunmaktayız. CAS şirketi bir handling şirketi olup, KTHY ve HAVAŞ arasında ortak kurulan ve yüzde elli artı hissesi KTHY‘ye ait olan, yani KKTC Devletinin sahip olduğu bir Yer Hizmetleri şirketidir. 

 

Havalimanında verilen bu hizmetin özellikle uçaklar yüklenip boşaltılırken çok zor ve sorumluluk gerektiren bir iş olduğunu herkesin bilmesinde fayda vardır. Daha anlaşılır olması açısından yolculuk yaptığınız zaman bagajınızı aracınıza koyarken ve indirirken zaman zaman zorlanırsınız ya; işte orda görev yapan insanlarımız günde binlerce bagajı sırasında tek başına uçağın ambarında iki büklüm bir şekilde yükleyip boşaltmakla birlikte zamanla yarışmakta kısacası ezilmektedir. Ne için mi ‘’evine ekmek götürmek için’’. Yıllarca yapılan emeğe ve hizmete yazıktır, haksızlıktır.

 

Gazetede yer alan haberin gerçeğine gelince, HAVAŞ şirketinin esas hedefi olan Havalimanı işletmesini Taşyapı şirketi aldığından ve bundan ötürü oto park işletmesinide elinden kaçırdıktan sonra hedefi kalmamıştır. Devlet geçen sürede CAS şirketine gerekli önemi, ilgiyi ve alakayı göstermemiştir. CAS şirketinin başındaki Genel Müdürün yetkisinde olan yapmış olduğu gereksiz istihdamlar, yanlış anlaşmalar, fuzuli harcamalar ve yalnız kendine has olan 13.maaş ödeneği yaşanan sıkıntıların en belirgin göstergesidir. Üzülerek belirtmek isterim ki KTHY örneğini bir kez daha görür gibiyim, yönetsel hataların çalışana mal edilmeye çalışılması kabul edilir değildir.

 

Sn.Serdar Denktaş her zaman KTHY çalışanlarının yanında olmuştur. Ancak bugünkü açıklamaları çalışanlar arasında üzüntüyle ve tepkiyle karşılanmıştır.Yanlış bilgilendirildiğini düşünüyoruz. Kendisinden yaklaşık bir aydır görüşme talebimiz olmasına rağmen talebimize bir türlü cevap alamadık, bu süre zarfında Başbakan ve Çalışma Bakanıyla görüşmeler yaptığımızın bilinmesini istiyoruz. CAS şirketindeki yaklaşık 170 çalışanın yüzde 85’i sendikamıza üyedir ve yönetim kurulumuz şirketin devamlılığı ve çalışanlarının güvencesi için üstüne düşen görevi; şartları ve özellikle çalışanlarımızı zorlayarak yerine getirmiştir. Sorumluluğumuzu ne şekilde yerine getirdiğimiz; görüşme olanağı bulduğumuz başta Başbakan, Çalışma Bakanı ve Sendikalar Mukayyiti tarafından da çok iyi bilinmektedir.

 

Sn.Serdar Denktaş tan gerçekleri öğrenmesi amacıyla görüşme talebimizi siz değerli basın mensubları aracılığıyla bir kez daha yeniler, çalışanlara yönelik yapılan iş yavaşlatıyorlar suçlamalarının asılsız olduğunu bildirir, saygılar sunarız.

 

HAVA-SEN YÖNETİM KURULU ADINA

BURAN ATAKAN

BAŞKAN

(Gündem Kıbrıs)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.