Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “İstanbul’da yaşayan her vatandaş 10 lira verse, bu şekilde Atatürk Havalimanı’nda boşalacak yerin bedeli olan 15 milyar doları toplasak. ‘Burayı yeşil alan ilan edilmek üzere devletten satın alıyor’ desek olmaz mı?” dedi.

Hürriyet gazetesi köşe yazarı Vahap Munyar, bugünkü köşe yazısında Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Atatürk Havalimanı’ndan boşalacak yer hakkındaki görüşlerine yer verdi. Atatürk Havalimanı’nın yerinin yeşil alan olması gerektiğini söyleyen Büyükekşi, İstanbullulara kampanya başlatması için çağrıda bulundu. İşte Büyükekşi’nin önerdiği kampanyanın detayları:

“AK Parti iktidarının ilk döneminden beri Türk Hava Yolları (THY) yönetiminde de bulunan Büyükekşi, yürürken İstanbul’u düşündü:

– 3’üncü havalimanı devreye girdiğinde Atatürk Havalimanı kapanacak. Orası yeşil alan ilan edilse İstanbul’a nefes aldıracak bir bölge haline gelir.

Otelde TİM eski Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Hikmet Tanrıverdi, Aksan Hukuk Bürosu kurucusu Muhammet Aksan, Aster Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Koçali, Üretim Sorumlusu Esin Koçali, Marka Danışmanı Yelda İpekli, meslektaşlarım Seçkin Ürey ve Erhan Öztürk’le kahvaltıdayken Büyükekşi masaya öneriyle oturdu:

– Regent’s Park’ta yürürken Atatürk Havalimanı’ndan boşalacak yeri yeşil alan ilan etmenin İstanbul’u çok rahatlatacağını düşündüm. Diyorum ki, İstanbullular, İstanbul’da yaşayanlar olarak bir kampanya başlatsak.

Büyükekşi’den kampanya önerisi gelince dikkat kesildik:

– İstanbul’da yaşayan her vatandaş 10 lira verse, bu şekilde Atatürk Havalimanı’nda boşalacak yerin bedeli olarak dile getirilen 15 milyar doları toplasak. Parayı ortaya koyup, “İstanbullu, burayı yeşil alan ilan edilmek üzere devletten satın alıyor” desek etkili olmaz mı?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın mesajlarını anımsattı:

Kadir Başkanımız da Atatürk Havalimanı’ndan boşalacak yerin yeşil alan olmasını çok istiyor. Bu yönde açıklamalar yaptı. İstanbul’da yaşayanlar olarak işe bu şekilde sahip çıkarsak hedefe ulaşırız gibime geliyor.

Büyükekşi’nin kampanya önerisinden memnun olmakla birlikte gazetecilik dürtümüz devreye girdi:

– Her İstanbullu’nun 10 lira vermesi adil olur mu? Örneğin 3’üncü havalimanı ihalesini kazanan şirketlerin, Atatürk Havalimanı’ndan yıllardır ekmek yiyen şirketin bu kampanyaya daha büyük bedelle katkıda bulunması gerekmez mi?

– Vatandaşı en az 1 lira ile kampanyaya katılmaya çağırsak da olur. Gücü az olan 1 lira, biraz daha iyi olan 5-10 lira versin. Tüm İstanbul bu kampanyaya katılsın ki, hedefe varma şansı yükselsin.

Gezi Parkı’na sahip çıkmak üzere başlayan eylem büyüyünce olaya “hükümete karşı komplo” gözüyle bakan iktidar partisi, 15 milyar dolarlık kampanya gerçekleşirse Atatürk Havalimanı’nın yerini yeşil alan ilan etmeye yanaşır mı?”

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.