Türk Hava Yolları Genel Müdürü Temel Kotil, yeni havaalanının hedefin de üzerine çıkarak 200 milyon yolcuya ulaşacağı görüşünde. Kotil, Atatürk Havalimanı’nın ise eninde sonunda kapanacağını söylüyor.

 

2023 yılında 120 milyon yolcu… Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, bu hedef için çalışmalara başladıklarını anlatarak sözlerine başlıyor. THY’nin Boeing’den yaptığı yeni uçak siparişleri bunun adımlarından biri. Boeing’den sipariş edilen 15 adet B737 MAX 8s uçak 2020 yılında teslim edilecek.

 

Bu havaalanı 200 milyona çıkar’

Kotil yeni havaalanının ilk bölümü devreye alındığında yeni uçaklarla hazır olmayı amaçladıklarını söylüyor. THY Genel Müdürü’ne göre 2027’de 150 milyon yolcu hedefi olan yeni havaalanı 200 milyona ulaşacak.

 

Kotil, İstanbul’un coğrafi konumu, havacılıktaki büyüme hızı düşünüldüğünde daha büyük bir havalimanının olmazsa olmaz olduğunu ifade ediyor:

 

Bu dünya havacılığı için şarttı. Türkiye ekonomisinin performansı, coğrafi konumu, denize açık olması, yeni bir havaalanı olması… Bu projede her şey ideal. Bu havaalanından daha güzel projeyi ben havacılıkta bilemiyorum. Çok büyük bir olay bu. Bu havacılığa hediyedir. Her üllkenin bir merkez şehri olmalı ve büyük ülkeden bahsediyorsak 150-200 milyon kapasiteli havaalanı lazım. Yolcu sayısı 20 yılda iki kattan fazla artacak. Avrupa’nın X havaalanında bugün 60 milyon yolcu varsa bu ikiye katlanacak demek. Eğer bu kapasiteye ulaşamazlarsa pazar payı kaybetmek demek bu.”

 

Temel Kotil, Avrupa’yı Asya’ya bağlamada bugün en uygun aktarma noktasının İstanbul olduğunu söylüyor:

 

“Coğrafi olarak İstanbul bir Avrupa şehri. Avrupa’nın önemli şehirleri üç, dört saatlik uzaklıkta. Yemek ikramı olabiliyor, kişi isterse film seyredebiliyor. Avrupa’dan seyahatler Ortadoğu’da son buluyorsa, Afrika’da son buluyorsa, İstanbul optimum mesafede. Aktarma gittiğinizde yol uzar ama Avrupa’yı Ortadoğu’ya bağlamakta yol sadece yüzde 6 uzuyor. Bir tarafımda üç, dört saatlik Avrupa, diğer tarafımda Ortadoğu. İkisi de optimum mesafede. Boeing ve Airbus dar gövde uçakları üç, dört saatlik mesafeleri uçabiliyor. Bu uçakları kullanarak da yakıt daha az harcanıyor. Eğer bu yolcular Frankurt ve Paris’e getirilse mesafe daha da uzuyor. İstanbul havacılığa büyük hizmet verecek şehir. 2003’te 4 milyon turist varken, geçen yılı 11 milyonla kapadık. Büyüme yüzde 17, dünyada ise büyüme yüzde 4’tü. Dev Avrupa’yı Ortadoğu’ya bağlamada İstanbul bir numara bir yer. Böyle olduğu için biz çok hızlı büyüyoruz.

 

Temel Kotil’e göre bu büyümeyi mevcut havalimanları karşılayamıyor. Kotil, Atatürk Havaalanı’nın başta 30 milyon için tasarlandığını ve bu yıl 55 milyona ulaşmasının beklendiğini ifade ediyor. THY bu sene Sabiha Gökçen ve Atatürk havaalanlarından toplam 60 milyon yolcu taşıma hedefinde. 2003-2013 yılları arasında dünya yolcu trafiği yüzde 76 büyürken, Türkiye yüzde 258, THY yüzde 363 büyüdü.

 

‘Atatürk Havalimanı yetmiyor’

Temel Kotil, THY olarak büyümekle ilgili sıkıntıları olmadığını ama Atatürk Havalimanı’nın kendilerine yetmediğini söylüyor:

 

“Şu anda THY olarak bizim dünyadaki payımız yüzde 2. 2023 hedefi yüzde 5. Dünyada en çok yere uçan havayoluyuz. Şu anda ulaşım ağında dünya dördüncüsüyüz, Üç ABD’li şirket var önümüzde, onlardan birini bu yıl geçeceğiz. Atatürk Havaalanı bize yetmiyor şu an. Atatürk’te uçuş sayısı yeterli değil, terminal yeterli değil, burayı besleyen karayolu yeterli değil. Burası 30 milyon kişi için yapıldı. Bizim için her türlü engel, gecikmelere sebep oluyor.

 

‘Sabiha Gökçen’de filo oluşturuyoruz’

THY artan yolcu kapasitesini karşılamak için Sabiha Gökçen’e yoğunlaşacak. THY yeni havaalanı açılsa da Sabiha Gökçen’den uçuşları sürdürecek:

 

“Sabiha Gökçen’de filo oluşturuyoruz. 2023’te 120 milyon yolcunun bir bölümünü Sabiha Gökçen’de tutarız. 2023’te 20-30 milyon arasında yolcumuz olur orada. Şu anda 21 uçak var, daha sonraki yıllarda 60-70 uçağa gelir. Oraya yeni bir terminal ve pist geliyor, onun için oraya yoğunlaşıyoruz.”

 

‘Atatürk Havalimanı eninde sonunda kapanacak’

Temel Kotil, Atatürk ve yeni havaalanının aynı hava aksı üzerinde olduğu için aynı anda çalışamayacağını ifade ediyor. Kotil, Atatürk Havalimanı’nın eninde sonunda kapanacağını söylüyor, “Zamanlamasını bilemem” diyor. Kotil’e göre Atatürk Havaalanı’nın kargo için kullanılması zor:

 

“Yolcu ile kargo birbirinden ayrılmaz. Kargonun yüzde 70’i yolcu uçağıyla geliyor. Yukarda yolcu, aşağıda kargo. Bütün dünyada da böyle bu. Yolcu neredeyse kargo da oradadır, ayrı olamaz.”

(Al Jazeera Türk)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.