CHP’li Çıray Atatürk Havalimanını Meclis gündemine taşıdı.

İstanbul’daki 3. Havalimanı’nın faaliyete girmesiyle birlikte Atatürk Havalimanı’nın tarifeli uçuşlara kapatılacak olması Meclis gündemine taşındı. CHP İzmir Milletvekili Aytun Çıray, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde bunun gerekçelerini sordu. Cumhuriyet tarihinde ilk hava ulaşımının başladığı yer olan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın, bugün “dünyanın en yoğun 18. Havalimanı” olduğu belirtilen önergede, 2013 rakamlarına göre havalimanın 34 milyonu dış hat olmak üzere yılda 51 milyon yolcu tarafından kullanıldığı belirtildi. Çıray, önergesinde şunları kaydetti:

12 MİLYAR DOLARLIK HAVALİMANI

“‘Recep Tayyip Erdoğan’ adının verilmesi gündemde olan İstanbul’daki 3. Havalimanı uçuşlara açıldığında Atatürk Havalimanı’nın tarifeli uçuşlara kapatılacağı belirtilmektedir. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü Orhan Birdal geçtiğimiz günlerde basına yaptığı açıklamada da, Atatürk Havalimanı konusunda, ‘Tarifeli seferler yapılmayacak. Atatürk Havalimanı, havacılık sektöründe farklı fonksiyonlar için kullanılabilir’ demiştir. Bugünkü değeri yaklaşık olarak 12 milyar dolar olarak tahmin edilen Atatürk Havalimanı’nın tarifeli uçuşlara kapatılacağı doğru mudur?

HANGİ GEREKÇELERLE

Havalimanının kapatılma gerekçeleri tam olarak nelerdir? Bu gerekçeler hangi resmi verilere dayanmaktadır? ‘Recep Tayyip Erdoğan’ adının verilmesi gündemde olan yeni havalimanı hizmete girdikten sonra Atatürk Havalimanı’nın atıl bir hale gelmemesi için hangi önlemler alınacaktır? Atatürk Havalimanı’nın yıl içinde on milyonlarca yerli ve yabancı yolcuyu ağırladığı hesaba alındığında kapatılması durumunda ortaya çıkacak milyarlarca dolarlık zarar için ne gibi önlemler alınacaktır?”

(Gerçek Gündem)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.