AtcTRsim’in ilk müşterisi Nişantaşı Üniversitesi oldu

0

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ile TÜBİTAK iş birliği çerçevesinde geliştirilen ‘Milli Hava Trafik Kontrol Simülatörü (AtcTRsim)’in ilk müşterisi Nişantaşı Üniversitesi oldu.

Simülatör, DHMİ & TÜBİTAK & HAVELSAN arasında Eylül 2018’de “atcTRsim Üretim ve Satış Hakkı Lisans Sözleşmesi”nin imzalanmasından kısa bir süre sonra Nişantaşı Üniversitesi tarafından satın alındı.

Böylece bu alandaki ilk milli ürünümüzün yurt içi satışı gerçekleşti. Yurt dışı satış için Katar, Kuveyt ve ilgilenen diğer ülkeler ile görüşmeler devam ediyor.

2014 yılında tamamlanıp, 2017’de Esenboğa Havalimanı Havacılık Akademisine, 2018 yılında da İstanbul Atatürk Havalimanı Teknik Blok’ta kurulan atcTRsim Simülatörü, Hava Trafik Kontrolörlerinin temel ve ileri düzey eğitimlerinde kullanılıyor.

DHMİ simülatörün tanıtımının sağlanması amacıyla yurt dışı ve yurt içi fuarlara sergileyici sıfatıyla katılım sağlarken, potansiyel müşterilere ziyaretler gerçekleştirilerek sistemin sektörde tanınması için yoğun çaba gösteriliyor. Bu süreçler sonrasında HAVELSAN A.Ş. simülatörün satış-pazarlama ile kurulum/kurulum sonrası destek hizmetlerine talip olurken Eylül 2018’de DHMİ-TÜBİTAK-HAVELSAN tarafından Üretim ve Satış Hakkı Lisans Sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme sonrası daha da hız kazanan tanıtım faaliyetleri sonucunda İstanbul Nişantaşı Üniversitesi tarafından satın alınan sistem için üniversite Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne Lisans bedeli ödeyecek.

Ayrıca atcTRsim simülatörünün yaygınlaşması ile oluşacak referans göstergeleri sayesinde yurt dışına satış işlemleri de hız kazanacak. Benzer modellerin tamamlanan veya geliştirilmesi devam eden diğer Ar-Ge ürünleri için de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.