ABD’li ateist pilot teğmen, Hava Kuvvetleri’nin dini motif içeren yeminini etmeyince ordudan ayrılması istendi. Olay mahkemede

Amerikan Hava Kuvvetleri, ‘Tanrı yardımcım olsun’ yemini etmemekte direnen bir pilot teğmene, bu yemini etmediği takdirde Hava Kuvvetleri’nden ayrılması gerektiğini bildirdi.

Teğmen ise, buna karşılık, Hava Kuvvetleri’ni mahkemeye götürdü. Mahkeme süreci şimdilik devam ediyor. Davanın sonucu ise merakla bekleniyor.

AFP’nin haberine göre, önceki dönemde Amerikan Hava Kuvvetleri, yemin etmek istemeyen subaylarına başka alternatif sunuyordu. Bu alternatif, tahmin edileceği gibi, dini motifler taşımayan bir yemin etme olanağı seçeneği şeklinde beliriyordu.

Bu durum, Ekim 2013’de değişti ve yapılan yeni değişikliklerle, bütün subayların yemin etmesi zorunluluğu getirildi.

Ateist teğmenin ismi açıklanmıyor. Avukatı Monica Miller’in ifadesine göre, subaylarına dini yemine zorluyan tek kuvvet komutanlığı Amerikan Hava Kuvvetleri. Avukatı, aynı şekilde, bu zorunluluğun açıkça Amerikan Anayasası’na aykırı olduğunu iddia ediyor.

AFP’nin aynı haberinin analiz bölümünde ise çok ilginç bir bilgi daha paylaşılıyor. Buna göre, Colorado’daki Amerikan Hava Kuvvetleri Akademisinde Evanjelik Hristiyanlar, bu kuruma sızmış ve domine eder durumdalar.( İlhan Tanır-Posta212)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.