Türkiye ile Kazakistan arasında sekiz seneden bu yana charter seferler düzenleyen ve Kazakistan havacılık sektöründe önemli bir yer edinen Atlasjet Havayolları, Kazakistanlı yolcuları mağdur olmaktan kurtardı.

02 Temmuz 2014 tarihinde iflasını açıklayan Gülnar Tur’un, Atlasjet’e hiçbir ödeme yapmadan, yolculardan para aldığı ve kendi seyahat voucherlarını uçak bileti olarak dağıttığı ortaya çıkmıştı. Tur şirketinin iflasının ardından binlerce Kazakistanlı yolcu mağdur olma tehlikesi yaşamıştı.

Ancak Atlasjet, hiçbir yükümlülüğü ve sorumluluğu olmamasına karşın, bilet parası Gülnar Tur’a ödenmiş ancak Atlasjet’e ödenmemiş Türkiye’de bulunan yaklaşık 2.000 yolcuyu, mağdur olmamaları için 12 Temmuz 2014 tarihine kadar “ticari kar gözetmeksizin” sorunsuz bir şekilde Kazakistan’a geri taşıdı. Taşınan yolcuların yarısının diğer havayollarından biletleri olmasına karşın, Atlasjet bu kişileri de kendi yolcusu kabul ederek müşteri memnuniyeti adına tüm hizmetleri sağladı.

Kazakistan Sivil Havacılık Komitesi ile toplantı yapan Atlasjet, Gülnar Tur’un iflasıyla ileri tarihlere bilet ödemelerini yapmış yolcuları belli bir plan çerçevesinde taşımayı taahhüt etti ve Kazakistan Sivil Havacılığı ile bir protokol imzalayarak 13 Temmuz – 30 Ağustos 2014 tarihleri arasında yaklaşık 2.000 yolcu taşıyarak, 30 Eylül 2014’e kadar tüm yolcuların taşınmasının bitirilmesini planladı.

3 MİLYON 200 BİN DOLAR MALİYETİ VAR

Bunların yanısıra Atlasjet, başka acentelerden bilet almış olan yaklaşık 1.000 yolcuya 30 Eylül – 16 Ekim 2014 dönemindeki seferlerinde ücretsiz bilet hakkı sunarak zararlarını telafi etme imkanı tanıdı. Bu konuda tüm planlamaların yapıldığını belirten Atlasjet yetkilileri, ilgili acenteler ile mutabakat sağlandığını açıkladı.

Atlasjet’in tüm bu operasyonlarda taşıdığı 5.000 yolcunun havayoluna maliyetinin 3.200.000 ABD Doları olduğu öğrenildi.

Atlasjet, Kazakistanlı yolcuların söz konusu olaylarda mağdur olmasının önüne geçerek, sekiz senedir devam eden düzenli operasyonlarıyla pazarda sağladığı güveni charter uçuşlardan sonra şimdi de tarifeli uçuşlarda devam ettiriyor. Kazakistan Sivil Havacılığı tarafından Atlasjet’e Yaz 2014 sezonu itibariyle Aktau’dan İstanbul’a haftada 4 sefer, Astana’dan Antalya’ya haftada 3 sefer, Almatı’dan Antalya’ya haftada 3 sefer ve Karaganda’dan Antalya’ya haftada 2 sefer için tarifeli uçuş izinleri verildi.(turizmde bu sabah)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.