Atlasjet Havayolları, uçak ve uçuş operasyonuyla ilgili bilgileri kâğıt dokümanlar yerine elektronik ortamdan takip edecek. Uluslararası sivil havacılık kuralları gereği kokpitte bulunması gereken dokümanlar, taşıma aparatlarıyla yaklaşık 50 kilogramı buluyor. Şirketin, uygulamayla yılda 500 bin dolar tasarruf sağlaması öngörülüyor.

Atlasjet Havayolları, uçak ve uçuş operasyonuyla ilgili bilgileri, kâğıt dokümanlar yerine elektronik ortamdan takip etmeye başladı. Uçuşla ilgili bilgilerin iPad’lere aktarılmasıyla ‘kâğıtsız kokpit’ dönemini başlatan şirket, yılda yaklaşık 500 bin dolar da tasarruf sağlayacak.

Atlasjet, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ ile geliştirdiği ve tüm uçaklarında kullanmaya başlanan yerli üretim AeroTab EFB (Electronic Flight Bag-Elektronik Uçuş Çantası) sistemini, düzenlediği toplantıyla tanıttı. Atlasjet Kaptan Pilotu Cemal Sancak, çalışmaların yaklaşık iki yıldır devam ettiğini ve altı aylık deneme süresi sonunda Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün onayı ile geliştirilen sistemin tüm uçaklara entegrasyonunun başarıyla tamamlandığını söyledi. Sistemle ‘kâğıtsız kokpit’ uygulamasına geçildiğine dikkat çeken Sancak, “Uçuş öncesi ve sonrası, uçak ile operasyon merkezi arasında uçuş bilgilerini içeren birtakım evrak paylaşımları yapılır ve bunlara bağlı uçuş performans analizi gibi son derece önemli veriler hesaplanır. Daha önce manuel yürütülen ve kimi zaman uçuşlarda gecikmelere neden olan bu süreci, her uçağın kokpitine yerleştirdiğimiz tabletlere yüklenen EFB sistemi ile otomatik hale getirdik.” dedi. Pilot Sancak, bundan sonra tüm uçuş verilerinin, genel merkeze elektronik ortamda hatasız ve hızlı şekilde gönderileceğini ifade ederek, buna bağlı rötar ihtimalinin de ortadan kalkacağını bildirdi. Uluslararası sivil havacılık kuralları gereği kokpitte bulunması gereken manuel dokümanların, taşıma aparatlarıyla yaklaşık 50 kilogram ağırlığında olduğunu ve yeni sistem sayesinde bu ağırlığın kaldırıldığını dile getiren Sancak, böylelikle baskı maliyetlerinin de dahil olmak üzere filo genelinde yıllık yaklaşık 500 bin USD tasarruf sağlandığını söyledi.

Atlasjet CEO’su Orhan Coşkun, şirketin Türk teknolojisine yatırım yaptığını belirterek, “Elektronik uçuş çantası uygulamasının hem yerli üretim olması hem de içerik ve kapsamının genişliği açısından Türkiye’de başka bir benzeri bulunmuyor. Aslında dünyada bile bu kadar iyi bir sistem yok.” diye konuştu.

Coşkun, uygulamanın yolculara sunulan konfor ve emniyetin yanı sıra uçuş operasyonunun etkinliğini artırdığına dikkat çekerek, sistemin zaman ve yakıttan da tasarruf sağladığını bildirdi. Sistemin 6 ay süreyle 160 pilot tarafından test edildiğini anlatan Coşkun, sistemin onay almasıyla da 50 kilogramlık çantalarda taşınan uçuş bilgileri ve gerekli dokümanların bir tablette elektronik ortamda toplandığını söyledi.

STM Genel Müdürü Recep Barut, EFB projesinin TÜBİTAK’tan destek gördüğünü ve daha geliştirme aşamasında Türk sivil havacılık sektörünün de yoğun ilgisini çektiğini söyledi. Barut, dünyadaki örneklerinden daha yenilikçi özelliklere sahip sistemin, Atlasjet ile yapılan işbirliği sonucunda havacılık pazarına açıldığını ifade etti.(Mustafa Gün-Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.