Atlasjet Ukrayna’nın,  planladığı Ukrayna merkezli doğrudan uçuşlar engellenmeye mi çalışılıyor?

Ukrayna Uluslararası Havayolu şirketi (UIA) Atlasjet Ukrayna(UA) şirketiyle mahkemelik oldu. UIA,Ukrayna Altyapı Bakanlığına başvuruda bulunarak ‘ Lviv merkezli Atlasjet (UA) şirketinin yurt dışına  Ukrayna üzerinden doğrudan seferler düzenlemesinin haksız rekabete yol açtığını, bunun da şirketi olumsuz yönde etkilediğini’ belirterek, uçuşların durdurulmasını talep etmişti.

Atlasjet Ukrayna Kiev İdare Mahkemesinde UIA aleyhine  dava açarak, maddi ve manevi zarara uğratılmak istendiğini, Ukrayna içinde bir netice alamadığı takdirde, konuyu uluslararası platforma taşıyacağı , Ukrayna medyasında yer  aldı.

Atlasjet Ukrayna’nın  temsilcisi Marchenko Danevych’e göre, bu tür engellemeler uluslararası hukuksuzluğa  bir örnek. Ukrayna  Altyapı Bakanlığı’nın , UIA’nın başvurusunu  ne şekilde değerlendirmeye alacağı ve  Atlasjet Ukrayna aleyhinde bir karar çıkıp çıkmayacağı belirsizliğini koruyor. Atlasjet’in mahkemeye başvurarak, davayı kazanması halinde, UIA’nın yurt dışına uçuş lisanslarının iptal olabileceğinin de altını çizen temsilci,  konunun 23 Eylül’deki mahkemede netlik kazanacağını ifade ederken dava için  sivil havacılık alanında en iyi hukuk adamlarından sayılan dünyaca ünlü avukat  Andrew Hooke’ye vekalet verdiklerini kaydetti.

General_Director_of_Lviv_Airport_Roman_Hontarev_Murat_Ersoy

Atlasjet Havayolları’nın Ukrayna’da kurduğu Atlasjet UA’nın,   5 ağustos tarihinde  Kiev’de yaptığı tanıtım toplantısına,Ukrayna Ulaştırma Bakan Vekili Petro Penkas, Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, Atlasjet Ukrayna Yönetim Kurulu Başkan Vekili Elkhan Mammadzada ve Atlasjet UA Genel Müdürü Sergei Pidgorodetsky katılmış, toplantıda söz alan Ukrayna Ulaştırma Bakan Vekili Petro Penkas,”Ukrayna Altyapı Bakanlığı’nın, havalimanlarının geliştirilmesi ve havayollarına verilecek uçuş haklarıyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek,  Atlasjet UA’ya verilecek uçuş hakları şeffaf şekilde paylaştırılacaktır. Atlasjet ve şirketin yönetim kurulu başkanı Murat Ersoy’a teşekkür ediyorum. Ülkemizin geçirdiği bu zor zamanlarda bile kendisi bize güvenerek burada yatırım yapma kararı aldı. Bu yüzden yaptıkları için minnettarız.” demişti.

Toplantıda konuşan  Atlasjet’in Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, “Biz Kuzey Irak’ta Zagros Jet ile başlattığımız modeli dünyaya yayıyoruz. Bunlardan ikincisi Atlasjet Ukrayna. Buradaki uçuşlarımız 15 Ekim’de başlıyor. Kiev, Odessa ve Lviv’den Tel Aviv, Moskova gibi noktalara uçacağız, ” derken ,Ülkenin milli havayolu şirketi Ukrayna International’ın  sancılı günler geçirdiğine dikkati çekerek, “Her türlü hızlı büyüme için hazırız. Burada şirketi 4 ay gibi kısa sürede kurduk. Atlasjet’ten edindiğimiz tecrübeyi buraya aktarıyoruz. Böylelikle işler çok daha hızlı büyüyor” vurgusunu yapmıştı.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.