Atlasjet Havayolları, Kazakistan’lı tur operatörü Gulnar Tour hakkında basın açıklamasında bulundu.

 

Değerli Basın Mensubu,

Kimi basın organlarında, Atlasjet’in Kazakistan – Türkiye uçuşlarında yolcuların mağdur edildiği yönünde çıkan haberleri üzülerek okuduk. Bu haberler tamamen yanlış bilgiler içermekte olup, konu hakkında doğru bilgilendirmeyi sizinle paylaşmak isteriz.

Söz konusu bazı yolcuların mağduriyetleri, Gülnar Tour’un, parasını ödemeden yolcularına kendi seyahat voucherlarını Atlasjet bileti olarak dağıtması sonucu yaşanmıştır.

Atlasjet olarak, bizim uçuşlarımız ile Kazakistan’dan Türkiye’ye seyahat etmiş olan tüm Kazak vatandaşlarını, ellerinde geçerli Atlasjet bileti olmadığı ve dönüş uçaklarında isimleri görünmediği halde, tarifeli uçuşlarımızla Türkiye’ye gelmiş tüm Kazak turistlerin kendilerinden hiçbir ücret alınmadan Kazakistan’a geri dönüşlerini sağlamış bulunuyoruz.

Ayrıca Gülnar Tour’un, Kazak bir havayolu olan JET AIRLINES(SOZ)’ın charter seferleri ile Türkiye’ye getirdiği yüzlerce yolcunun da yine hiçbir ücret almadan ülkelerine geri dönüşlerini sağladık.

Elinde Atlasjet uçak bileti olup da Kazakistan’dan Türkiye’ye veya Türkiye’den Kazakistan’a geri uçamamış tek bir yolcu bulunmamakta olup, tamamı biletlerinde yazan gün ve saatlerde uçuşlarını gerçekleştirmiştir.

Sırf Gülnar Tour, yolcularına havayolumuz ile Türkiye’ye uçurmayı vaat etti diye rezervasyon sistemlerimizde isimleri dahi gözükmeyen, ellerinde bileti olmayan yolcuları uçurması mümkün değildir. Acentelerin, yolcularına herhangi bir havayolundan tur vaad ederek karşılığı olmayan bir satış yapması ve sonra havayolunun mecbur kalıp o yolcuları uçurması beklenemez. Böyle bir uygulama da dünyanın hiçbir yerinde mümkün değildir.

Esasen yaşanan sorunun ana nedeni Kazakistan’da herhangi bir yeterli teminatı veya sigorta kapsamı olmadan her tur operatörünün rahatlıkla pazara girip serbestce insanlara tur vaad edip paralarını toplayabilmesidir.

Dünyanın her yerinde yurt dışı turu düzenleyen tur operatörleri mutlaka yolcularını rezervasyon kayıtları alınırken sigorta poliçesi ile güvence kapsamına almaktadır ve herhangi bir benzer sorun yaşandığında yolcuların seyahatlerini tamamlamaları sigorta şirketi tarafından üstlenilmektedir.

Benzer düzenlemeler Kazakistan’da da yapılmadıkca ilerki tarihlerde de bu tür vakaların yaşanması kuvvetle muhtemeldir.

Tarifeli uçuş yapan ve ellerinde kendi havayolu bileti olan tüm yolcuları eksiksiz olarak ve tam zamanında taşımış olan bir havayolunu tek taraflı haksız yere suçlayarak ve sorumlu tutarak bu sorunları ileriye dönük olarak çözmek mümkün olamayacaktır.

Yaşanan olayların çok daha vahim sonuçlar doğurmasına Atlasjet Havayolları’nın ücret almadan Türkiye’de kalan Kazak Turistleri taşımaya karar vermesi engel olmuştur. Ayrıca Atlasjet uçuşu vaad edilerek kendilerine tur satılmış yolcuları taşımaya devam etmiş olsaydık bile bu yolcuların Antalya’da otel rezervasyonları da bulunmadığı için Türkiye’ye geldiklerinde çok daha büyük mağduriyet yaşamalarına engel olunamayacaktı.

Yaşanan sorun bir havayolu sorunu değil tamamen bir tur operatörünün batması ve bu tur operatöründen tur satın almış yolcuların parasını ödedikleri hizmeti alamamaları sorunudur.

Basında yayınlanan ve gerçekleri saptırarak verilen taraflı demeçlerin, bazı tur operatörlerinin uçuş alternatiflerini azaltarak monopol kalıp kârlarını arttırma çabası olduğunu düşünmekteyiz.

Ayrıca belirlenen tarifemize uygun şekilde Almaty ve Astana’dan Antalya’ya tarifeli uçuşlarımıza devam ettiğimizi de vurgulamak isteriz.

Atlasjet olarak, yolcularımıza sunduğumuz hizmet standartları ve havayolumuzun sektördeki güvenilirliği ve prestiji son derece özen gösterdiğimiz bir konu olup, sizin nezdinizde kamuoyunun bilgilerine sunarız.

Saygılarımızla,

Atlasjet

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.