Avrupa Komisyonu, Avrupa hava sahası ve havalimanlarının kullanımı konusunda kısıtlama getiren kara listede güncellemeye gitti, yeni listede 21 ülkeden, 279 havayolu şirketi bulunuyor.

Avrupa Birliği’nin yürütme organı Avrupa Komisyonu anlaşma, idare ve uygulamalardan sorumlu birimi tarafından Avrupa Birliği içinde uçuşu yasak havayolları “kara liste” yayınlandı. Yayınlanan bu listeye göre, Air Astana dışında kalan Kazakistan merkezli tüm havayollarının Avrupa Birliği yönünde uçuşuna yasak devam etti. 2006’dan beri her üç ayda bir yayınlanan listede 21 ülkeden 310 havayolu değerlendirilmekte. Avrupa Birliği’ne uçuşu yayınlanan listede Kırgızistan’ın da tüm havayolu şirketleri bulunmakta. Listede yasak konulmayan tek havayolu olan Air Astana’nın 30 mevcut uçağı, uçaklarının yaş ortalaması 5,8 yıl ve 4.300 kişiyle hizmet vermekte.

Listede Kazakistan şirketleri dışında  Afganistan, Angola, Benin, Kongo Cumhuriyeti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Cibuti, Ekvator ginesi, Gabon, Endonezya, Kırgızistan, Liberya, Moritanya, Mozambik, Filipinler, Sierra Leone, Sao Tome ve Principe, Sudan, Swaziland ve Zambiya merkezli havayolu şirketleri bulunuyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.