Avrupa’nın Galileo projesi çerçevesinde uzaya gönderdiği ilk iki uydu kalkış sırasında yaşanan bir hatadan dolayı olması gereken pozisyonlarının 2,000 mil (yaklaşık 4,000 kilometre) uzağına gitti.

Uzay sektörü uzmanları dün yaptıkları açıklamada uyduların kullanışsız yörüngelere yerleşebileceği ve yok edilmek zorunda kalınabileceğini söyledi. Açıklamada en iyi senaryoya göre uyduların kurtarılabileceği fakat içerisinde bulunan sistemlerin planlanandan çok daha az yaşam süresi olabileceği belirtildi.

Bu gelişme Avrupa’nın siyasi anlaşmazlıklar, bütçe aşırılıkları, imalat ertelemeleri ve cihaz sorunları yüzünden yılın başında tartışmalara yol açan 13.3 milyar dolarlık Galileo projesinde yeni bir problemi oluşturuyor.

Galileo’nun idaresi ve ilerlemesinden sorumlu Avrupa Komisyonu yaptığı bir açıklamada durumun yakından takip edildiğini ve “olayın nedenlerinin ve potansiyel sonuçlarının aydınlığa kavuşturulması için” gerekli soruşturmaların başlatılmasını istediklerini belirtti.

“Yapılacak ilk analizler sonuçlandığında daha fazla bilgi verilecek” diyen komisyon, “Her iki uydunun şu an cevap vermeye devam ettiğini ve güvenli bir şekilde kontrol altında tutulduklarını söyleyebiliriz” ifadelerini kullandı.

Avrupalı uzay yetkilileri dün sorunun neden kaynaklandığına dair araştırmalarına başlarken, yörüngede kalmaları için gerekli yakıttan feragat etse de yavaş yavaş istenilen pozisyona doğru kaydırılıp kaydırılamayacaklarına bakıldığını belirttiler.

Görüşmelere katılan bir kişi ilk raporlarda yetkililerin böyle bir manevra için kötümser olduğunu fakat henüz son karara varılmadığını söyledi.

Avrupalı uzay yetkililerinden birisinin yaptığı açıklamaya göre gerçekleştirilen ilk kalkış sorunsuz bir şekilde yerine getirildi. Fakat uydunun “rehber sistemi” olarak hareket eden üst kısmında yaşanan bir sorun istenmeyen yörüngeye doğru ilerlemesine neden oldu.

Fransız Guiana’dan Rus yapımı ve Avrupa yapımı füzeleri işleten Arianespace füzelerden gelen ilk sinyaller itibariyle doğru yörüngenin bulunduğuna inanıldığını belirtti. Fakat yaklaşık 2 saat sonra saha istasyonları uyduların doğru yörüngede olmadığını duyurdu.

Galileo projesi çerçevesinde yeryüzünün etrafına 30 uydu konulması beklenirken, bir sonraki ateşleme Aralık ayında Kourou’daki uzay istasyonundan gerçekleştirilecek. Soyuz füzelerinin daha önce atıldıkları zamanlamalara bakıldığında ise bu takvimin zamanında gerçekleşmeyebileceği ihtimali güç kazanıyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.