ACI Europe’un verilerine göre, Ekim ayında Avrupa havayolu yolcu trafiğinde yüzde 5.5 artış yaşandı. ACI Europe Genel Müdürü Olivier Jankovec, AB ülkelerinde önemli bir büyüme beklendiğini belirtirken, Türkiye ve Rusya gibi AB üyesi olmayan ülkelerde düşüşler yaşanacağını söyledi.

Avrupa Havalimanları Meslek Örgütü ACI Europe, Ekim ayı trafik raporunu yayınladı. Uzun yıllardır Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerde hava yolu yolcu sayısı AB ülkelerine göre daha hızlı bir artış gösterirken, raporda yer alan verilere göre bu durum tersine döndü. 2015’in Ekim ayında Avrupa’da bulunan havalimanlarında yolcu sayısı yüzde 5.5 arttı.

AB üyesi ülkelerde hava trafiği yüzde 5.6 büyürken, İzlanda, Rusya, İsviçre ve Türkiye’yi kapsayan AB üyesi olmayan ülkelerde büyüme hızı yüzde 5.1 seviyesinde kaldı. Öte yandan, uçak trafiğinin yüzde 2.2 arttığı belirtilirken, yük taşımacılığında ise yüzde 3.1 artış yaşandığı açıklandı.

“RUSYA’DA DÜŞÜŞ BEKLENİYOR”

ACI Europe Genel Müdürü Olivier Jankovec, “2006’den beri ilk defa, AB havalimanları, havayolu yolcu trafiğinde büyümede AB üyesi olmayan ülkeleri geride bıraktı. Rusya havalimanlarında, ekonomik riskler sebebiyle dikkate değer bir azalma olması bekleniyor. Ukrayna ile devam eden sorunlar, yapısal problemler ve yakıt fiyatlarında yaşanan düşüş Rusya’da olumsuz bir etki yarattı” dedi.

“EN BÜYÜK DÜŞÜŞ İSTANBUL’DA GÖRÜLEBİLİR”

Türkiye’de de havayolu yolcu trafiğinde büyümenin yavaşlayacağını söyleyen Jankovec, “Yolcu trafiğinde en büyük azalmanın İstanbul’daki havalimanlarında yaşanacağı düşünülüyor. Bununla birlikte Avrupa’da yaşanan ekonomik iyileşme sayesinde AB üyesi ülkelerde yolcu trafiğinin önemli bir şekilde artış göstermesi bekleniyor. Özellikle Almanya, Romanya, Belçika, İrlanda, Portekiz ve Litvanya’da önemli artışlar yaşanılacağına inanıyorum” diye konuştu.

ATİNA’DA DİKKAT ÇEKEN BÜYÜME

Raporda yer alan verilere göre Ekim ayında Atatürk Havalimanı’nın yolcu sayısı yüzde 12.8, Sabiha Gökçen Havlimanı’nınki ise yüzde 15.7 artış gösterdi. Ekim ayında en belirgin artış yüzde 28 ile Atina Havalimanı’nda yaşandı. Yılda 25 milyondan daha fazla yolcu ağırlayan havalimanları arasında Roma’da yüzde 19, Barcelona’da yüzde 8, Madrid’de yüzde 7.9 ve Londra Gatwick Havalimanı’nda yüzde 7.8 artış görüldü.

(TurizmdeBuSabah)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.