Yıllarca atıl durumda bekleyen Çıldır Havaalanı’nı uçuş okulu için 20 yıllığına iki yıl önce kiralayan THY’nin, işletme hakkını ABD’li firmaya devredeceği dedikodusu kenti ayağa kaldırdı.

‘Çıldır Havaalanı’ndan yıllardır uçma hayali kuran Aydınlıların hevesini kıran söylentinin asılsız olduğunun ifade edilmesine rağmen gerginlik sürüyor. Çıldır Havaalanı’nın işletme hakkının ABD’li firmaya devredilmesini kabul edemeyeceğini belirten Aydın Ticaret Borsası Başkanı Adnan Bosnalı, bunun Çıldır’dan uçma hayalinin sona ermesi anlamı taşıdığını belirtti. 

Yetkilileri aradı
Bosnalı, “Bir takım duyumlar aldık. Buna engel olmak için gerekirse Ankara’ya yürürüz. 10 dönümlük arazide mirasçılar arasında bir anlaşmazlık olduğu için kamulaştırma yapılamıyor. THY, uçuş pistinin 150 metre uzatılması halinde uçuşların yapılabileceğini bildirmişti. Aydın Valiliği’nin de desteğiyle pistin kamulaştırma sorununu çözmeye çalışıyoruz” dedi. Aydın Ticaret Odası Başkanı Hakan Ülken, THY yetkililerini aradığını, yetkililerin açıklamalarıyla yüreğine su serpildiğini kaydetti. Ülken, “DHMİ ile THY arasında yapılan 20 yıllık kira sözleşmesinde Çıldır’ın başka bir firmaya devir hakkı bulunmadığı belirtildi. Ayrıca, yabancı firmaların Türkiye’deki havaalanlarını işletmesine yasaların izin vermediği söylendi. THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’nun uçuş okulunun kalitesini arttırmak için Amerikan bir şirketten destek alacaklarını söylemesi böyle bir yoruma neden olabilir olabilir” dedi.

(Yeni Asır)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.