Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü yetkilileri, Azeri meslektaşlarıyla mevcut anlaşmanın sefer artışlarını revize edecek şekilde revize edilmesi amacıyla 28 Kasım 2014 tarihlerinde İstanbul’da bir araya geldi.
SHGM’den yapılan açıklama şöyle:
”Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Bahri KESİCİ ve Azeri Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Hacıağa HACIYEV başkanlığında gerçekleştirilen müzakerelerde, Azerbaycan ile 5 yıl önce imzalanan mutabakat zaptı yenilendi. Yeni anlaşma ile; Türk taşıyıcılar için İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’na haftalık 7 frekans uçuş hakkı elde edildi. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’na ise haftalık 28 frekans uçuş gerçekleştirilmesi konusunda mutabık kalındı.
Türkiye’nin Nahçıvan ve Gence bağlantılı uçuşlarında toplam haftalık 7 olan frekans sayısı 14 frekansa çıkarıldı. Mutabakat zaptında yer alan ve uçuş yapılmayan diğer noktalara da haftalık toplam 21 frekans uçuş gerçekleştirilebileceği kararlaştırıldı.
Böylece haftalık 35 frekans olarak gerçekleştirilen uçuş sayıları imzalanan mutabakat zaptı ile 70 frekansa çıkarılırken, 3. taraf kod paylaşımı konusunda da anlaşma sağlandı.
Ayrıca Lankaran, Gabala ve Zagatala yeni uçuş noktası olarak belirlenirken yolcu uçuşları için Lahor ve İslamabat, 5. trafik haklı uçuş gerçekleştirilebilen ileri noktalar olarak belirlendi.”
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.