B787’lerdeki Trent 1000 motorlarının arızaları devam ediyor.

Motor contalarının iç türbin kanatçıklarında kırılmaya yol açabileceği konusunda Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı-EASA, yeni bir güvenlik direktifi yayınlayarak konuya dikkat çekti.

Trent 1000’deki önceki sorunlardan farklı olarak, bu hata acil bir sorun görülmüyor; EASA rutin denetimlerde söz konusu kusurun giderilmesini önerirken, sorunun uçuş iptalleri ve uçakların yere çekilmesi için tehdit oluşturmadığını açıkladı.

Önceki yıllarda meydana gelen motor arızaları 380 motorun yeniden elden geçirilmesine sebep olmuş ve EASA toplam beş hava yolu şirketinden TRENT 1000 motorlarını kontrol etmesini istemişti.

Trent 1000 motorları Kasım 2017 tarihinden beri kullanımda. Motorun halihazırda hizmet veren 180’i aşkın çeşidi bulunuyor. Nisan 2019’da Rolls-Royce, az sayıda Trent 1000 TEN motorunda tespit edilen Yüksek Basınç Türbini (HPT) bıçağının beklenenden daha önce bozulması konusunda yaşanan sorunlara işaret ederek, HPT bıçaklarında kullanım süresinin azaltıldığını hava yollarına bildirmişti.

 

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.