18 yıl önce Ege Denizi’nde görev yaparken Yunan savaş uçaklarıyla ‘it dalaşı’na giren Türk F-16 pilotu Yüzbaşı Nail Erdoğan’ın kendisiyle aynı adı taşıyan oğlu da pilot olacak. Türk Hava Kurumu Üniversitesi Pilotaj Bölümü’nü kazanan Evrimsel Nail Erdoğan, haberi Bodrum’da öğrendi.

Erdoğan henüz 3 aylıkken gökyüzünde görev yapan ve şehit düşen babasını tanımasa da onun şehit düştüğünü 5 yaşından itibaren idrak ettiğini belirterek, “O yaştan bu yana tek istediğim babam gibi pilot olmaktı. Başka hiçbir meslek düşünmedim. Gökyüzünde uçmaya babamın bıraktığı yerden ben devam edeceğim. Hep bunu hayal ettim. Kendimle öyle gurur duyuyorum ki tarif edemiyorum. Annem ve ablam da bu bölümü kazandığımı duyunca sevinçten adeta havalara uçup haykırdılar. Pilotluğu babamın izinden gitmek  için seçtim. Küçüklük hayalimdi. Babamın arkadaşları da beni destekledi” dedi. Hayalini gerçekleştirmek için 4 yıl önce askeri liseye müracaat ettiğini anlatan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Hiçbir sağlık sorunum olmamasına rağmen ‘Sende kunduracı göğsü var pilot olamazsın’ dediklerinde hayal kırıklığına uğradım. Ben de üniversitede pilotluk bölümünü ilk tercihime yazarak bu hayalimi gerçekleştirmek istedim. Şimdi en büyük amacım babamın bıraktığı yerden milletimize yakışan bir Türk pilotu olmak. Bir de babamın Ege Denizi’nden çıkartılmasını sağlamak. Çünkü aramalar başladığında hepimiz çok umutlanmıştık, hâlâ umutlarımız tükenmiş değil. Annem en çok karakteristik özelliklerimin babama benzediğini söylüyor. Fiziğimi de aynı şekilde babamla hemen hemen aynı. Uçma tutkusunu babamdan aldım, yaptığımız sporlar ortak. Uzun süre basketbol oynadım, bir de babam futboloynarmış ben de futbolla ilgilendim.” Nail’in ablası Evrim Erdoğan babasının naaşının denizin derinliklerinden çıkartılması için mücadele etmişti. Geçen nisan ayında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla arama kurtarma çalışmaları başlasa da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin havadan ve denizden günler süren çalışmalarından bir sonuç elde edilemedi. Ayrıca şehit pilotun ailesi, Yunan hükümetine karşı AİHM’de dava açtı ancak tazminat talebi mahkemece reddedildi.

(Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.