Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), 2021’de Mars’a keşif uydusu gönderileceğini açıkladı. Mars atmosferini inceleyecek uyduya Umut adı verildi.

Birleşik Arap Emirlikleri Uzay Ajansı, emirliğin 50’nci kuruluş yıl dönümü adına Mars’a keşif uydusu gönderecek. Emirliğin uzay stratejisini ve politikasını güçlendirmek için büyük önem taşıdığı belirtilen ve Umut adı verilen uydu, Mars atmosferinin detaylı analizini yapmak için tasarlanacak.

Space.com’da yer alan bilgilere göre, Mars yörüngesinde yerden 22 bin ile 44 bin kilometre yükseklikte hareket edecek olan Umut, güneş panellerinden enerji alacak ve Dünya ile 1,5 metrelik radyo anteniyle iletişim kuracak. Uydunun taşıyacağı kamera ve spektrometreler, Mars atmosferindeki parçacıkları görüntüleyecek ve kimyasal analiz yapacak.

1,5 ton ağırlığında olacak uydunun güneş panelleri, 600 Watt enerji üretebilecek. 20 dizüstü bilgisayarı çalıştırabilecek miktarın yanı sıra, üretilecek enerji uydunun bataryasında depolanacak.

Uzay teknolojilerine 5,4 milyar dolar yatırım yapan BAE, Umut görevinde 150 bilim insanının yer aldığını açıkladı. Uydunun görev süresi ise henüz kesinleşmedi.

uae_space_agency_mars_mission_hope_050715_945

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.