Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, konuk olarak katıldığı A Haber televizyonunun canlı yayınında soruları cevapladı.

Bakan Elvan, 3. Havalimanı ile ilgili sorulara verdiği yanıtta, son günlerdeki geniş spekülasyonları değerlendirerek, “Şimdi şunu ifade edeyim özellikle Avrupa’daki bazı ülkeler olmak üzere ülkemizde de bazı gruplar 3. Havalimanının yapılmasından dolayı son derece rahatsız olduklarını görüyoruz. Aslında her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının gurur ve onur duyacağı bir proje. Bu proje ile ilgili benim Plan Bütçe Komisyonunda yaptığım açıklamalar çarpıtılmaya çalışılıyor. Sözleşmenin içeriğini bilmeden, ne yapılması ve hangi süreçlerle yapıldığını tam olarak bilmeden değişik açıklamalar yapılıyor. Bunlar doğru değil. Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğümüz (DHMİ) sözleşmeye uygun bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. Şu anda ilgili firmalar saha etütlerini yapıyorlar. Zeminin durumunu tam olarak ortaya koyabilmek amacıyla özellikle sondaj çalışmalarını yapıyorlar. Yer teslimi başka bir spekülatif konu olarak gündeme getirildi. Yer teslimi tüm arazilerin devralınmasından sonra yapılacaktır. Şu anda araziler kısım kısım alınıyor. Özellikle Orman Genel Müdürlüğü’nden arazilerin devri yapılacak, tamamlanacak ve bir bütün olarak tamamlandıktan sonra yer teslimi yapılacak. Bizim sözleşmemize göre, Orman Genel Müdürlüğü ve diğer kurumlardan gerekli izinler alınıp, saha tamamen hazır hale getirildikten sonra 1 ay içerisinde firma teslim almak için genel müdürlüğümüze yazı yazmak zorunda… DHMİ Genel Müdürlüğümüz yer teslimi için firmaya yazıyı yazdı. Ama bu işlemler gerçekleştirildikten sonra sözleşme hükümlerine göre yer teslimi yapılacak” dedi.
Elvan, konuşmasında şunları kaydetti: “Havalimanın kodu ile ilgili çarpıtmalar var. Biliyorsunuz DHMİ ihaleye çıkarken avan projesi ile ihaleye çıktı. Uygulama projesi hazırlanıp DHMİ tarafından onaylaması gerekiyordu. Burada yapılan şey şudur. Uygulama projesi esnasında çok değişik gerekçeler öne sürülerek kodun daha da aşağıya çekilmesi yönünde uygulama projesi yapılmış ve DHMİ tarafından onaylanmıştır. Kodun değişeceği sözleşmede vardı. Kodun düşürülmesiyle ilgili yatırım tutarında bir azalma olursa bu bedeli yatırımcı firma ödemek zorunda. Sözleşmede de bu açıkça ifade edilmiştir. Firmaların verdiği yatırım tutarı sözü tutulacaktır. Devletin bir kuruşluk zararı olmayacaktır. Orada firmalar, 10 milyarlık bir yatırım yapacağını söyleyerek ihaleye girdiler. Bu yatırım gerçekleşecektir. Bu gerçekleşmediği takdirde kalan kısım devlete aktarılacaktır. Dolayısıyla devletin bir kuruşluk kaybı söz konusu olamayacak.”
İnşaatın ne zaman başlayacağının sorulması üzerine Bakan Elvan, “Net bir süre veremiyorum. Çalışmalar devam ediyor. Bu teknik bir çalışma. Biliyorsunuz yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkıldı. İhaleye çıkılırken devlete en çok parayı kim verir yönüne bakıldı. Burada siz ne kadarlık yatırım yapacaksınız yönüyle ihaleye çıkılmadı. Bizim, firmalar arasında yarıştırdığımız konu yılda devletin kasasına ne kadar para konacağına yöneliktir. Açık ihale yapıldı. En yüksek miktarı ihaleyi alan firmalar verdi. Yaklaşık 35 milyar dolarlık teklif en yüksek tekliftir. Bu göz önüne alınarak bu firmalar teklif vermiştir. Yatırım bir baz olarak alınmıştır ama yapacağı yatırıma dayalı bir husus değildir. Ancak tabi ki yapılması öngörülen yatırım tutarı ne ise harfiyen yerine getirilecek. Burada bir fark olursa firmalar devlete ödeyecektir” diye konuştu.
İsmi ile ilgili bir konu henüz konuşulmadığını ve tartışılmadığını belirten Elvan, önümüzdeki günlerde bunun netleşeceğine işaret etti.( Gazete Star)
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.