Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Avrupa’da günlük ortalama hava trafik artışında Türkiye’nin birinci sırada yer aldığını bildirdi.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı’nın (EUROCONTROL- European Organisation for the Safety of Air Navigation) Performans Değerlendirme Komisyonu, her yıl yayımladığı raporlarda, üye ülkelerin sivil havacılık faaliyetlerine ilişkin performanslarını mercek altına aldığını söyledi.

Söz konusu raporun “Trafik Artışı” ile ilgili bölümünde, 2013’te Avrupa’da günlük ortalama trafik artışında Türkiye’nin birinci sırada yer aldığı belirten Elvan, “2013’te trafik artışının en fazla olduğu Türkiye’yi, Ukrayna, Hollanda, Romanya ve Norveç takip ediyor. Raporda, Türkiye’deki trafik artışının temel olarak yeni uluslararası seferler ve iç hat trafiği kaynaklı olduğu ifade ediliyor” diye konuştu.

TRAFİK KONTROLÖRLERİNİN VERİMLİLİĞİNDE YÜZDE 11,1 ARTIŞ

Raporun Hava Seyrüsefer Hizmet Sağlayıcılarının mali etkinlik temel performans göstergelerinin değerlendirildiği bölümünde yer alan verilere göre, Türkiye’de Hava Trafik Kontrolörlerinin verimliliği bir önceki yıla göre 2013’te artış gösterdiğine dikkati çeken Elvan, 2013’te Avrupa Sistem Ortalamasının yüzde 0,3 artmasına rağmen, bu artışın Türkiye’de yüzde 11,1 olduğunu söyledi.

Elvan, Türkiye’deki söz konusu verimlilik artışında trafik artışının etkili olduğunun belirtildiğini kaydetti.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.