Türk Bankaların Mir ödeme sisteminden çıkması sonrasında, özellikle Rus turistlerin ödemeleri için kullanacakları alternatif üzerinde çalışma başlatılmıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati çalışmanın sürdüğünü belirtti.
Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, Mir kart kullanımına ilişkin alternatif bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirtti ve “Mir’e alternatif bir çalışma var, açıklayacağız” dedi.
Türk bankalarının tamamının Rusya ödeme sistemi Mir’den çıktığını açıklamasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Mir ödeme sistemine alternatif aramak için bir toplantı gerçekleştirilmişti.
AK Parti kaynakları bu toplantıdan Sputnik’e yaptıkları açıklamada Mir ödeme sistemine alternatif bulmak için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın bir ortak çalışma başlattığı bilgisine
vermişti.
AK Parti Grup Toplantısı öncesinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati, Sputnik muhabirinin sorusu üzerine “Mir sistemine alternatif bir çalışma var, bittiğinde açıklayacağız” yanıtını verdi. AK Parti kaynakları ise Mir yerine Türkiye’nin ödeme sistemi olan Troy’un kullanılmasının değerlendirildiğini ifade ettiler.
Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.