Türk Hava Kuvvetleri’nin T-37 eğitim uçaklarının ömürlerini tamamlamaya başlaması üzerine, 2007 yılında Güney Koreli KAl’ya 350 milyon dolara 40 adet KT-1 uçağı siparişi verilmiş, 15 uçak ise “opsiyon” olarak sözleşmede yer almıştı. Buna paralel olarak yerli eğitim uçağı üretimi için harekete geçilmişti. Hürkuş’un gökyüzünde boy göstermesi üzerine, Güney Kore’den “opsiyonel” 15 uçağın alımından geçen yıl vazgeçildi ve bu sipariş TAl’nin geliştirdiği Hürkuş’a kaydırıldı.  Hürkuş’a kaydırılan siparişler 150 milyon dolara yeniden Güney Kore’ye verilecek.

Cumhuriyet gazetesinden Barkın Şık’ın haberine göre,gelişmelerle ilgili Joon Gang gazetesine demeç veren Güney Kore Hava Kuvvetleri yetkilileri “Türkiye kendi eğitim uçağını yapmak istedi ancak başarısız olunca bize yeni uçak siparişi verdi” dedi.

TAI, Hürkuş’u 2015’te Paris Havacılık Fuarı’nda sergilemeye hazırlanıyordu. Ancak son gelişmeler uçağın dünya pazarına açılmasını olumsuz yönde etkileyecek.

İsmail Demir: Yerli ürünü desteklemek isteriz!

Hava Kuvvetleri’nin opsiyon olarak 15 adet KT-1 alımını 3 yıl sonra kesin siparişe çevirmek istemesinin ardından SSM İsmail Demir açıklama yaptı. Demir, teslimat süreçlerinin hızlandırılmasıyla yerli ürün Hürkuş’u desteklemek istediklerini söyledi.

Öte yandan, Kokpit.Aero.nun C4 defence dergisine dayandırarak aktardığı habere göre, Pakistan’da düzenlenen Savunma fuarı IDEAS’a katılan Savunma Sanayii Müsteşarı Profesör İsmail Demir’  basının sorularını yanıtladı. Türkiye’nin İDEAS’a en büyük katılımı sağlayan ülke olduğunu belirten Demir, Türk Hava Kuvvetleri’nin Kore Cumhuriyeti’nden 15 adet KT-1T uçak alma talebini değerlendirdi. Demir, “ Türk hava kuvvetleri 40 tane KT-1T almış kullanıyor TAI iş payı almış. Bu 40 alınması aşamasında 15 opsiyon konulmuş. Hava kuvvetleri şimdi “bu opsiyonu hayata geçirelim” diyor. Bunun yanında hava kuvvetleri 15 Hürkuş siparişini vermiş durumda.

Müsteşarlığımız ihtiyaç makamının belirttiği ihtiyaçları yerine getirir. Biz bunu değerlendiriyoruz reddetme kabul etmeme opsiyonumuz yok. İhtiyaç makamı 15 uçağın ihtiyacı olduğunu belirttiğinde biz 15 Hürkuş olup olamayacağını sorguladım ancak süre açısından hava kuvvetlerinin ihtiyaç duyduğu zaman ile Hürkuş tam uyuşmuyor. Tarafları görüştürüp sonuç almaya uğraştık ama böyle bir çözüm olursa zannediyorum ihtiyaç makamı reddetmeyecektir.

İhracat konuşunda engel oluşturması baktığınız yere bağlı. Uçaklar hazır olsa ve alınmasa engel olurdu. Ama burada durum öyle değil. Tam hazır olmamış sertifikasyon süreci devam eden ihtiyaç makamının istediği anda eline alamayacağı bir uçaktan söz ediyoruz. Ama sonuçta bir algıdır. Kendi uçak yaparken dışarıdan alan bir ülke algısı olabilir. Başkaları bunu kendi lehine kullanarak bizim uçaklarımızı saf dışı etmek isteyenler olabilir. Zamanından önce de olsa kullanıma sokup yerli ürünü desteklemek isteriz. Bu konuda gayretimiz var.” dedi

 

Facebook ile Yorum Yapın

1 YORUM

  1. syn ismail demir yerli ürünü desteklemek isteriz ne demek? TABİKİ DESTEKLEYECEKSİNİZ ZATEN GÖREVE YERLİ SAVUNMA SANAYİ ÜRÜNLERİNİ ARTTIRMAK İÇİN GELDİNİZ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.