Haziran seçimlerinde Ulaştırma Eski Bakanı Lütfü Elvan’ın da Antalya’dan Milletvekili adayı olması münasebetiyle yoğun bir şekilde gündeme getirilen hatta Antalya’daki billboardlara resimleri asılarak seçim propagandası olarak da kullanılan Batı Antalya havalimanı (3’üncü  Havalimanı) 1 Kasım seçimlerinden önce tekrar yoğun bir şekilde gündeme getirildi.

batı

Açıldığı ilk yıl 3 milyon yolcu trafiğine ulaşabileceği ve 2500 kişinin istihdam edileceği bir havalimanından söz ediyoruz.

Aşağıda gösterilen tabloya göre de, turizm açısından ulaşım sorununun  ne denli bir handikap oluşturduğu bir gerçek olarak önümüze çıkıyor.

Antalya’nın batısında bulunan ilçelerin (Kumluca, Finike, Demre, Kaş, Elmalı, Korkuteli) çevredeki havalimanlarına otobüs ile mesafesi (normal şartlarda ve düşük sezonda);

-Antalya/Demre 3 saat 30 dakika,
-Antalya/Kaş 4 saat 20 dakika,
-Gazipaşa/Demre 6 saat,
-Gazipaşa/Kumluca 5 saat,
-Dalaman/Demre 3 saat 15 dakika,
-Bodrum/Kaş 4 saat 45 dakika,

Ayrıca yoğun sezonda ve bayram ve hafta sonları gibi yoğun günlerde zaman zaman bu sürelerin iki katı süreye çıkması, bu bölgenin turizm gelişimini sekteye uğratmakla kalmıyor; hem  ülke hem bölge ekonomisine istenen katkıyı sağlamıyor.

Capture

Bölgenin turizmin ötesinde narenciye deposu olması  nedeniyle hava kargo potansiyeli, gelişimi ve yolcu konforu da dikkate alındığında, bu bölgeye bir havalimanının yapılması ihtiyacı  ortaya çıkıyor.

Çevredeki mevcut ve havaalanı yapımı ile oluşacak turizm potansiyeli ile bölgeye gelen turistlerin büyük çoğunluğunun Batı Avrupa, Rusya, Ukrayna, diğer bağımsız devletler topluluğu ve Türk Cumhuriyetlerinden olması ve bölgenin; seracılık, yaş meyve sebze, ambalajlanmış gıda ürünleri, bozulabilir gıda ürünleri, canlı çiçek ve kesme çiçek bakımından ülkemizin en gelişmiş yöresi olması da dikkate alındığında Batı Antalya bölgesine yapılacak havaalanının pistinin uluslararası hava trafiğine de hizmet verecek orta ve büyük gövdeli yolcu ve kargo uçaklarının iniş ve kalkışına müsait olacak şekilde Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) Annex 14’e göre kod numarası 4 olan ya da bir başka değişle SHY-14A Yönetmeliğine göre “Büyük Havaalanı sınıfına giren” özellikte olması gerektiği açık.

Bilindiği gibi Antalya’nın doğusunda Gazi Paşa, Antalya  merkezde de Antalya Havalimanı’nın  Yap İşlet Devret modeliyle hizmet vermesi  münasebetiyle bu bölgeye bir havalimanı yapılmasının zorluğu ortada olmakla birlikte halihazırda bu bölgeye turist akışının Dalaman veya Bodrum Milas havalimanından olması ve bu bölgeye havalimanı yapılmasını müteakip yolcu potansiyelini kendisinin yaratacağı ve başta Antalya olmak üzere Antalya turizm  potansiyelinin artışına çok önemli katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.

Konuya ilişkin olarak 7 Haziran seçimlerinden önce yerinde bir inceleme yapan DHMİ, SHGM ve Alt Yapılar Genel Müdürlüklerinin bugüne kadar bu konuda nasıl bir çalışma yaptıkları da merak konusu.

2023 yılına kadar turizm gelirlerini, hava taşımacılığını ve uçak filosunu iki katına çıkarmayı hedefleyen Türkiye’nin,  Batı Antalya Havalimanı projesini de bir an önce hayata geçirmesi gerekiyor.

Antalya’da 3’üncü havalimanı  bir gereklilik. Antalya’da ‘2 tane var yeterli’ demenin anlaşılır yanı yok.  Başlangıçta 3 milyon  olarak  belirlenen yolcu potansiyelinin  her yıl en yüzde 15’lik  artış kaydedeceği tespiti   gerçekçi bir yaklaşım olarak görülüyor.

Elvan_1

Konuya ilişkin olarak 7 Haziran seçimlerinden önce yerinde bir inceleme yapan DHMİ, SHGM ve Alt Yapılar Genel Müdürlüklerinin bugüne kadar bu konuda nasıl bir çalışma yaptıkları da merak konusu olmaya devam ediyor.

DHMİ, SHGM ve Alt Yapılar Genel Müdürlüklerinin  yapılan çalışmaları kamuoyuyla paylaşması  herkesin yararına. Bekliyoruz.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.