Bekarlar günü havayolu sektörüne uğramadı! – Vegan yolcu olmak

0

29 Şubat’ta da İrlanda’da kutlanıyormuş. Rivayete göre İrlandalı iki aziz St. Patrick ve St. Bridget evlenme teklif etme hakkının dört yılda bir kadınlara ait olmasına karar verdi. St. Patrick de ‘Bari uzun yıllar kadınların olsun’ dedi. ‘Evde kalmış kızlara’ özgü sayılan, ’29 Şubat’, zamanla kibarlaşarak ‘Dünya Bekarlar Günü’ halini almış.

Elbette İrlandalı azizler bu işin paraya evrileceğini düşünememişler.

Çinliler ise 11 Kasım’ı Dünya Bekarlar Günü ilan etmiş ve işi paraya çevirmiş. Ama Çin’de, E- ticaret devi Alibaba bekarlar için 2009’dan bu yana kutladığı Dünya Bekarlar Gününde internet satışlarında indirimler yapıyor ve 32 milyara varan ciro sağlıyormuş.

İnternet satışlarında tavan yapan satışlar hava yolu sektörüne uğramadı

Sevgililer gününde yapılan kampanyalar, bekarlar gününde yapılmıyor. Ticari bağlamda değerlendirip düşünmüş olacaklar ki bekara her gün bayram ama getirisi yok!

Alibaba Bekarlar Gününü Sevgililer Günü’nün anti tezi olarak ticaret hayatına geçirmiş.

Anti tez tutmuş ve sentezi tutmuş. Bir sentez de bize lazım! Yine de denenmeliydi.

Sektör bu yıl atladı, belki 2019’da…

*

VEGAN YOLCU OLMAK

Veganları tahıl beyinli olarak niteleyen, büyük tepki alınca veganla vejateryanı karıştıran dünyaca  olmasa da  memleketçe meşhur profesörümüzün veganla karıştırmayın diyerek işleri daha da karıştırıyor. Veganlığın vejetaryenliğin de bir tık üstü olan felsefesi olarak nitelendirildiği  yaklaşımdan ya bihaber, ya da işin hikayesinde. Veganlığın özünde ‘ bitkisel beslenme’  tercihi olduğunu bilmemesi olanaksız.Lakin hakarete varan demeçleri ayrı bir konu.

Veganlığın bir beslenme yöntemi üzerine  araştırmalar yapan ve  bu konuda kitap yazan kardiyolog Dr. Murat Kınıkoğlu’nun (Vegan Beslenme/Dr. Murat Kınıkoğlu/Oğlak Yayıncılık) kitabını okumuştum.

Gerçi vegan değilim  şu an itibariyle niyetim de yok, ne evet derim ne hayır. Merak ettiğim konuyu öğrenmek istemiştim. Bu arada belirteyim; istediğiniz zaman vegan sisteme geçebilirsiniz, yaş haddi yokmuş.

Bilinçsiz endüstriyel üretime tepki olarak gelişen bu akımın kendi sektörünü yarattığı, ayrı bir parasal kazanç sağladığı açık.

Peki hava yolları vegan beslenme sistemini benimseyen yolcuları için neler yapıyor?

Yeni Zelanda’nın bayrak taşıyıcı hava yolu Air New Zealand, Auckland – Los Angeles seferlerinde içinde et olmayan bir hamburger sunmaya başlayınca, etsiz hamburger nasıl olurmuş diye hayvan üreticileri ayaklanmış. Hava yolunun veganlara yaklaşımı, bu tip beslenme sisteminin yolcularını ne kadar önemsediğinin bir göstergesi olarak görülmeli.

Bu konuda British Airways, 1970’li yıllarda başlattığı Concorde seferlerinde arzu edenlere vejetaryen menü ikram ederek, bu konuda ilk öncü olmuş.

IATA tarafından özel yemekler için dört harfli bir kod sistemi geliştirilerek, sektör genelinde bir standardizasyon sağlandı.

Günümüzde IATA tarafından tanımlanmış 21 farklı özel yemek bulunuyor.

Yaz kodunu, al yemeğini….

Hava yolundan özel yemek talebiniz varsa, uçuştan en az 24 saat öncesinde rezervasyon kayıtlarına girilmesi gerekiyor. Bunun için hava yolunun çağrı merkezini aramanız, bilet bilgilerinizle birlikte tercihinizi bildirmenizde fayda var. 24 saatten az kalan sürede hava yolu şirketleri ikramın uçağa yüklenme garantisini vermiyor. Yani normal ikram almak zorunda kalabilirsiniz. Uçağa bindiğinizde ise ikram başladığında kabin memuruna durumu bildirin. Listeyi kontrol edip adınıza yüklenen yemeği kabin memuru size getirecektir.

Meraklısı için veganlığın genel kapsamı üzerine daha ayrıntılı gerek sosyal yaşam gerekse hava yolu sektöründeki rolüyle ilgili yazıları  aşağıdaki linklerden okumanızı tavsiye ediyorum.

onedioProf.Dr.Osman Müftüoğlu,  havayolu101Tolga Özbek

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.