Belçika’da yeni hükümetin aldığı kemer sıkma önlemlerini protesto eden sendikaların çağrısıyla aralarında Hainaut ve Antwerp’in de olduğu 4 büyük şehirde düzenlenen bir günlük genel grev hayatı felç etti.

Grev nedeniyle metro, tramvay ve otobüs seferleri tamamen durdurulurken sadece ülke içinde değil, Avrupa’nın Paris, Londra ve Amsterdam gibi birçok şehrine yapılan hızlı tren seferleri de iptal oldu.

Özellikle Avrupa’nın en büyük limanlarından biri olan Antwerp Havalimanı’nda ise tüm işlemler askıya alındı.Limburgve Luxembourg havaalanları da greve katılırken ,yetkililer tüm uçak seferlerinin iptal edildiğini duyurdu.

Bu arada, Belçika'nın en büyük havalimanı olan Zaventem'de örgütlü  sosyalist  görüşlü sendika yönetimi, Belçika’da yeni hükümetin aldığı kemer sıkma önlemlerini protesto etmek  amacıyla 8 ve 15 Aralık'ta grev çağrısı yaptılar.Bu tarihlerde Havalimanında tüm hava trafiği duracak ile  yer faaliyetleri askıya alınacak.
Havalimanının yetkili sendikasından yapılan açıklamada,'Biz grev yapacağımız şimdiden duyuruyor; yolcularımızın  şimdiden alternatif  ulaşım planlarını yapmalarını umuyor ve zarar görmelerini istemiyoruz' denildi.
 Hıristıyan sağ ve liberal sendikaların da  8 ve 15 Aralık'taki  gerçekleştirecek grevlere destek vereceği bildiriliyor.
 Zaventem havalimanında çalışan yaklaşık  20 bin kişinin greve katılacağı tahmin ediliyor.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.