Belediye başkanı yapılaşmaya karşı havalimanını satın aldı

0

İngiltere’nin kuzey doğusunda yer alan Tees Valley’in belediye başkanı Ben Houchen ve bölgedeki Durham Tees Valley Havalimanı’nın işletmecisi Peel Havalimanları, havalimanının kamuya devri konusunda anlaşmaya vardı.

Henüz tamamlanmayan bedel görüşmeleri konusunda belediye 3,3 kilometrekarelik alan ve 350 evlik imar hakkı için toplam 40 milyon Sterlin değerinde bir teklifte bulundu. Belediye başkanı devir işlemi ile birlikte planlanan konut çalışmalarının durdurulacağını da duyurdu.

Belediye başkanı tarafından yapılan çağrı ile Tees Valley Toplum Meclisinin Ocak 2019’da havalimanının devrini onaylaması ve 2019’un ilk yarısında havalimanının Tees Valley Toplum Yönetimine devredilmesi planlanıyor.

Belediye başkanı Bouchen “Peel ile havalimanımızın tekrar kamuya devri konusunda anlaştığımızı duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Bu anlaşma havalimanımızın uzun vadede geleceğinin korunması ve topluluğumuzun haklarının korunması için önemli bir adım konumunda. Bazı politikacıların topluma verdikleri sözleri unutarak sorumluluktan kaçtıklarını biliyorum ama ben o tip birisi olmayacağım. İnsanlar benden havalimanının kontrolünü geri almamı istediler ve ben şimdi bunu yapıyorum. Bu demokratik bir sorumluluktur. Merkezi bütçemizin yüzde altısından biraz fazlası olan 35 milyon Sterlin ile Peel Havalimanı’ndan hisselerin geri alınması ile birlikte 3,3 kilometrekare toprağı geri alacağız. 350 konutluk planlamanın söz konusu olduğu alanın dışında 5 milyon Sterlin gibi bir bedelle imar izni verilen bir bölgeyi de almayı kabul ettik. Bu yapılaşmanın önüne geçerek havalimanımızın tekrardan eski güzel günlerine dönmesini sağlayacağız. Toplumumuzun önceliklerinde kullanmak üzere 513 milyon Sterlin merkezi bütçemiz bulunmakta, havalimanını geri almak da bu önceliklerden birisiydi. Çünkü bu bütçeyi bölgemizin kalkınması için kullanılacağına dair söz verdim. Bu ödemenin yerel ödemelerde, vergilerde ve ekonomide bir etkisi olmayacaktır.” dedi.

Yerel medyada yer alan bir habere göre ise yıllık 2 milyon Sterlin zarar eden bir havalimanına bu paranın ödenmesi israf olarak değerlendirildi. Peel Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi Robert Hough “15 yıldır elimizden gelenin en iyisini deniyoruz ve bunun kamu desteği olmadan gerçekleştirmenin çok çok zor olduğunu söylemeliyim.” dedi.

Kaynak: www.bagimsizhavacilar.com

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.