Virgin Atlantic’in test sırasında düşen ve 1 pilotun hayatını kaybetmesine neden olan uzay aracı Türkiye’den uzaya gitmeyi planlayan Les Ottomans’ın sahibi Ahu Aysal’ı korkutmadı. Aysal “Ben korkusuz bir insanım. Tabii ki uzaya gideceğim” dedi ve uzaya gideceği tarihi 2015 Mayıs ayı olarak açıkladı.

YAPACAĞIM ÇOK ŞEY VAR, ÖYLE KOLAY ÖLMEM

The Wall Street Journal Türkiye’ye konuşan Aysal kaza haberinin kendisine korku vermediğini dile getirerek “Ben kendimden eminim. Gideceğim çok yer ve yapacağım çok şey var. Öyle kolay kolay ölmem. Kaza haberinden de en ufak rahatsızlık duymadım. Hayatta yapacağım en güzel şey olacak. Tanrım bana bunu tattıracak. Beni uzaya götürecek şirket olan Space ExpExpedition ile yeni mektuplaştım. 2015 Mayıs-Haziran aylarında gitmeye hazırım” dedi

7 TÜRK UZAY İÇİN SIRADA

Space Expedition’ın turlarını Türkiye’de VIP Turizm pazarlıyor. Düşen Virgin aracı ile bu şirketin tamamen farklı teknolojiler kullandığını dile getiren Pirinçcioğlu “Olay test uçuşunda oldu. Ama Türkleri tedirgin etti. Türkiye’den bizim aracılığımızla uzaya gidecek 7 Türk var. Hiçbiri vazgeçmedi” dedi

Ahu Aysal Les Ottomans'da konuk olan ünlülerden Jennifer Lopez'le birlikte Les Ottomans arşivi
Ahu Aysal Les Ottomans’da konuk olan ünlülerden Jennifer Lopez’le birlikte Les Ottomans arşivi

Pirinçcioğlu’nun verdiği bilgilere göre Virgin aracının teknolojisinde roket iki uçakla yukarı çıkıyor 13 bin metrede roket ayrılıp uzaya gidiyor. Space Expedition’da ise Roket yerden direkt 60 bin metreye çıkıp orada kontakt kapatıyor. 100 kilometreye kadar bu şekilde yükselip orada 4-5 dakika kalıyor. Sonra da aşağı süzülüyor.

UÇAK DA DÜŞÜYOR

Zaman zaman bazı uçakların da düştüğünü ama kimsemin uçağa binekten vazgeçmediğini dile getiren Pirinçcioğlu “55 tane test uçuşu olmuş birinde de bu olmuş. Bundan dolayı kimsenin vazgeçmesi gibi bir durum yok. Uçak düşünce de kimse “binmeyelim” demiyor. Bizim fabrika ile Virgin’inki yan yana. Onlar test uçuşuna başladı. Bizimkiler Virgin’ini bekledi. Planda 2015’te uzaya uçuş var” diye konuştu.

MALİYETİ 100 BİN DOLAR

Virgin uzay aracında pilot dahil 7 kişinin seyahat ettiğini, fiyatın 250 bin dolar olduğunu belirten Pirinçcioğlu “Onların aracı toplam 1.5 milyon dolara uçuyor. Bizdiyse araçta tek kişi var. Fiyat 100 bin dolar” diye konuştu.

(Wall Street Journal)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.