Berlin’in Schönefeld bölgesinde yapımına devam edilen havaalanına ilişkin rüşvet skandalı büyüyor.

 

Savcılık havaalanının teknik sorumlusu Jochen Großmann  hakkında ikinci bir soruşturma daha açtı. Başsavcı Jürgen Schiermeyer rekabet koşullarını etkileyen başka uygulamaların da olduğunu belirtti. İddiaya göre Großmann havaalanı için çalışan bir Hollanda şirketin üzerinden zimmetine 350.000 euro geçirmeye çalıştı. Buna göre şirket yapılacak ihaledeki teklifini 350.000 arttırarak, bir sözleşme ile bu meblağı Großmann’ın sahibi olduğu şirketlerden birine aktaracaktı.

 

Almanya’da havaalanı fiyaskosu

Avrupa Birliği’nin devlet geleneği en güçlü, büyük projeleri ile ünlü ülkesi Almanya, 2006’dan bu yana artık yılan hikayesine dönen Berlin Brandenburg Havaalanı inşaatı nedeniyle o şöhretini kaybetme riski ile karşı karşıya kaldı. Havalimanı, 2012 Haziran ayında açılacaktı. Açılış için tüm reklam çalışmaları hazırlandı  ve şehir afişlerle doluyten açılış iptal edildi.  2006’da başlayan inşaat çalışmalarının 2011’de tamamlanması planlanıyordu.  Ancak işler Alman disiplinine hiç de uymayacak şekilde ters gitti. Projenin teslim süresi yangın söndürme sistemindeki aksaklık ve diğer bazı sorunlar nedeniyle 4 kez ertelendi.

 

Teslim tarihi için önce 2012, sonra 2013, şimdi de 2014 deniyor. Son alınan karar ise; havalimanının bölüm bölüm açılması. Sebeplerden biri yangın söndürme sistemi. Yeni havalimanı teknoloji harikası fakat gereksiz otomatik yangın söndürme sistemlerine sahip ama bir türlü çalıştırılamıyor. Alman verimliliği tüm dünyada dillere destan olabilir ama biraz abartıldığı da gerçek.

 

Yakıt dolum tesisi de hatalı

Merkezi bilgisayar sisteminin soğutmasının çalışmaması, uçaklar için yeraltı yakıt dolum tesisinde sıkıntı yaratıyor.

 

Uçuş güzergahı kuşları rahatsız ediyor!

Uçaklar için belirlenen güzergahın havaalanına beş kilometre uzaklıktaki Rangsdorfer See isimli gölün üzerinden geçmesi ve bu gölün İskandinavya ve Sibirya’dan gelen yabani kuşlar tarafından kışı geçirmek için kullanılması da bir diğer problem. Yakınlardaki diğer göllerin de yabani kuşlar tarafından kullanıldığı belirtiliyor. Son alınan karar ise; havaalanının bölüm bölüm açılması! Yaşanan aksaklıklar da Avrupa basınında bir hayli alay konusu olmuş durumda.

 
İşler nasıl bu kadar ters gitti de Berlin havalimanı sürekli artan bir bütçeyle hala tamamlanmamış bir halde duruyor?

The Economist dergisi bu sorunun cevabını şöyle veriyor:
“Taşeron şirket anlaşmazlıkları bir yana, bu sorunun cevabı belediye başkanlarında yatıyor. Berlin ve Bradenburg kentleri havalimanının yapımını üstlenmiş durumda. Sosyal Demokrat Parti üyesi iki belediye başkanı bu projenin başında ve havalimanı inşaatını bir hobi olarak  görüyorlar!”

 

Aşırı mühendislik de diğer bir sorun

Avrupa Birliği Komisyonu Almanya’ya karşı sözleşmeleri ihlal gerekçesi ile soruşturma başlattı. AB Komisyonu Almanya’nın uçak güzergahlarını belirlerken çevre ile ilgili şartları ihlal ettiğinden şüphe ediyor.

(Gazete Star)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.