Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenciden Ali Yüksel’in 9 yaşındaki kızı Betül Yüksel’in pilotluk hayali gerçek oluyor.

Türk Hava Kurumu (THK), ölmüş babasına mektup yazarak pilot olmak istediğini söyleyen minik Betül’e, uygun yaşa gelmesi ve ilgili sağlık kriterlerini taşıması halinde ücretsiz pilotluk eğitimi verecek.

Soma’da geçen yıl meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenciden biri olan Ali Yüksel’in mezarına bıraktığı mektupta “Ben pilot olacağım, yüzünü kara çıkarmayacağım” yazan Betül’ün hayali THK ile gerçeğe dönüşecek. Betül’ün uygun yaşa gelmesi ve ilgili sağlık kriterlerini taşıması halinde ücretsiz pilotluk eğitimi alması için THK Genel Başkanı Vacit Öktem, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı ve Yüksel ailesinin katılımıyla, Soma Kaymakamlığı’nda protokol imzalandı.

‘BETÜL BUNDAN SONRA BİZİM KIZIMIZ’

Maden faciasında hayatını kaybeden Ali Yüksel’in eşi Ergül Yüksel ile çocukları Betül ve Furkan Yüksel’in de katıldığı imza töreninde konuşan THK Başkanı Vacit Öktem, Betül’e verdikleri pilotluk eğitimi sözüne resmiyet kazandırmak için protokol hazırladıklarını belirterek, “Soma’da çok büyük acılar yaşadık. Şehit verdiğimiz madencilerimizin bizlere yetimleri kaldı. Türk halkı yetimlerine her zaman sahip çıkar. Ama Betül bizim için daha farklı. Çünkü Betül pilot olmak istiyor. Babasının mezarına yazdığı mektupta pilot olma hayalini dile getirmiş. Bizler bunu duyduktan sonra kendimize bir görev edindik. Şartlar olgunlaştığında Betül’ü pilot yapmak üzere bir taahhüt vermeyi uygun gördük. Biz Betül’ü bir emanet olarak aldık. Betül bundan sonra Türk Hava Kurumu’nun kızı” dedi.

Yüksel Ailesi adına THK Genel Başkanı Vacit Öktem’e teşekkür eden Soma Kaymakamı Bahattin Atçı, “Türk Hava Kurumu’nun tanıtım filminde Betül’ü gördüğümde çok duygulandım. Diğer madenci çocuklarımızın da benzer istekleri oldu ve o isteklerin birçoğu yerine getirildi. Bir kısmı da yerine getirilecek. Ama en güzel isteklerden biri Betül’ün isteğiydi” dedi.

‘PİLOT OLUNCA ANNEMİ UÇURACAĞIM’

Pilot olma hayali gerçekleşeceği için mutluluğu gözlerine yansıyan Betül Yüksel, “Kedimi melek gibi hissediyorum. Pilot olunca ilk annemi uçuracağım. Pilot olma hayalimin gerçeğe dönüşmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederim” diye konuştu. Minik Betül, babasına pilot olma hayalinin gerçekleştiğini belirten yeni bir mektup yazacağını da söyledi.

İmzalanan protokolün ardından THK Genel Başkanı Vacit Öktem, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı’ya, üzerinde THK logosu bulunan fincan takımı, Soma Kaymakamı Bahattin Atçı ise THK Genel Başkanı Vacit Öktem’e, Soma’nın simgesi olan madenci heykeli plaketi takdim etti.

FURKAN UNUTULMADI

THK Genel Başkanı Vacit Öktem, Betül Yüksel’in ikiz kardeşi olan ve astronot olmayı hayal eden Furkan Yüksel’e ise oyuncak helikopter hediye etti.

1436705641356

1436705664955

(YENİ ASIR)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.