Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Abidin Ünal’ın Hava Kuvvetleri Komutanlığı Tarihçe Şubesi tarafından hazırlanan F-100 Super Sabre kitabı için kaleme aldığı iki önemli anıyı sizlere sunuyoruz. Org. Ünal’ın kaleminden Türk Hava Kuvvetleri tarihinde özel öneme sahip uçaklardan F-100 Super Sabre’ler ile yaşanmış iki önemli anı;

1977 yılında uçuşa başladığımızdan itibaren A/B sadece kalkışta kullanılırdı. A/B için o dönem esas ölçü itki ve patlama sesiydi. Asıl merakım A/B sistemini neden havada kullanmadığımızdı. Bize havada kullanamayacağımız motor arızasına sebep olabileceği söylenmişti. Sarıkamış’ta bir NATO tatbikatına üçlü F-100 kolun lideri olarak katılmaktaydım. Pitch-Up taktiği ile taarruzlar gerekliydi. Kendimi o kadar kaptırmıştım ki manevralarımızın aşağıdakileri etkilemesi için kola A/B kullanma talimatı verdim. Manevralar süresince 3 uçak ikişer kez A/B kullandı ve bir sorun olmadı. Esas ilginç olan benden kıdemli olan numaralarımın talimatımı harfiyen uygulamasıydı. Lidere itaat disiplinine iyi bir örnek olduğunu sanıyorum.

Sevgili Salih GUNUCU hocamızın eğitim pilotu ile birlikte F-100 uçağında havada sol iniş takımının koptuğu haberi geldi. Havadaki tüm uçaklar inişe alındı. İniş istikametindeki hook bariyeri hazırlandı. Ancak ilave bir sorun vardı. Sol lastik dikme içindeki kopuklukla birlikte uçmuş ve sol dikme sopa gibi aşağı sarkmış durumdaydı. İniş esnasında dikmenin piste temas etmesi felakete sebep olacaktı. Üs Komutanı’ndan Filo şoförüne kadar herkes pist başındaydı. GUNUCU hocamız büyük bir ustalıkla indi ve dikme yere değmeden hook’a girdi. Felaket atlatılmış hepimiz sevinç yumağı olmuşuz. Sevgili hocamızı kucaklamaya çalışırken kendisinin Üs Komutanı karşısında esas duruşta tekmil verme gayretini unutmamız mümkün değil. Kötü sürpriz onu o gün aramızdan almadı ama yıllar sonra bir gece uçuşunun karanlıkları arasında onu yakaladı.

Ruhun şad olsun sevgili Salih GUNUCU hocam.

Sürat saati dahi görmeden “pantolon hissi” ile iniş yapan Üs Komutanımızdan tek harici ışığı bile yanmayan uçağın kolunda gece ve bulut uçan teğmenlere, her biri bir ekol olan öğretmenlere kadar anlatılabilecek ciltler dolusu hikaye var.

Böyle bir kaynak oluşturanlara şükranlarımla.

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.