Savaştaki her amaç için farklı uçak geliştirmenin masraflı olmasından dolayı tek bir uçağın tüm görevleri yerine getirmesi amacıyla tasarlanan ve ileri teknolojiyle donatılan F-35’in insanlık tarihinin en pahalı silahı olduğu bildirildi.

Haberi geçen The Fiscal Times, bu beşinci nesil bombardıman avcı uçaklarının ABD bütçesine maliyetini hesapladı. Gazete, “Hükümet, bu parayı başka amaçlar için kullansaydı daha iyi olurdu” sonucuna vardı.

Yapılan hesaplamaya göre her bir F-35’in üretim ve bakım maliyeti 670 milyon dolar olarak gerçekleşecek. Bu, F-35 ağırlığında altının fiyatından daha yüksek bir rakam.

Ancak hükümet şimdilik sadece üretim maliyetini hesaplıyor. Buna rağmen yine de yüksek bir rakam telaffuz ediliyor.

ABD Sayıştay’ı, ülkenin Hava Kuvvetleri için F-35 uçaklarının satın alımı programına devam edilmesi durumunda, 459 adet uçak için şu anda planlanan 83,4 milyar dolardan daha fazla bir miktarın gerekeceğini açıklamıştı. Öte yandan söz konusu rakam temel olarak alınsa bir uçağın resmi maliyeti 180 milyon dolar olacak.

F-35’i üreten Lockheed Martin şirketi, bir uçağın fiyatını 85 milyon dolara kadar düşürmeye hazır olduğunu açıkladı. Ancak sipariş sayısının artması şartıyla.(Rusya’nın Sesi)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.