9 Ocak 2007, Salı

Kulak inşaat tarafından işçilerini Adana’dan Bağdat’a götürmesi için Aeriantur Havayolları’ndan kiraladığı, ER-26068 İle Moldova tesciline kayıtlı olan Antonov 26B-100 tipi uçak Bağdat Balad Havaalanı pistine 200 metre kala düştü. Mürettebat ve yolculardan 34 kişi hayatını kaybetti, bir kişi yaralı olarak kurtuldu.

ER26068m

Kazadan Notlar

Kazada öldüğü açıklanan Türk yolculardan Ramazan Altıkulaç’ın cenazesi ise günümüze kadar hala bulunamadı.

Felçi olarak doğan oğlunu tedavi ettirebilmek için işçi olarak Bağdat’a giden ve bu kazadan yaralı olarak kurtulan Abdülkadir Akyüz’ün belden aşağısı felç oldu. Hafıza kaybı yaşadığı söylenen Akyüz’ün ifadesi alınamadı. Sonradan alınıp alınamadığını bilmiyoruz. Amerikalı yetkililer Akyüz’ün Bağdat’ta kimseyle görüşmesine izin vermediler. Uzun süre değişik bahanelerle hastayı teslim etmediler.

Kazada ölenler tamamen yanmış olmasına rağmen DNA testi yapılmayıp üzerinde bulunan eşya, sünnet durumuna göre cenazelerin teslim edilmesi karışıklıklara yol açtı.

Uçağın düşmesine sebep olarak havanın sisli oluşu ve pilotun 2. İniş denemesinde pilotaj hatası yapması gösterildi. Bazı gazete başlıkları “Facia 2. Denemede Geldi” şeklindeydi.

Kazanın görgü tanıkları, gazetelere yaptıkları açıklamada; o gün sis olmadığını ve bölgede çok nadiren sis olduğunu söylediler.

El Arabiya Televizyonu kazayı “ Uçak Beled yakınlarındaki Irak ordu üssünden atılan füzeyle düşürüldü” şeklinde vermişti.

Bölgeye sık sık gidenler, inerken ve kalkarken tek korkularının füzeyle vurulmak olduğunu ifade ederken, kazanın füzeyle vurulma sonucu olmuş olabileceği iddia edildi.

Moldova Devlet Sivil havacılık idaresi kazanın ardından Irak gibi çatışma olan ülkelere sivil uçakların uçuşunun yasaklandığını açıkladı. Bu kararın alınmasında, uçağın kötü hava koşulları sonucu değil roketle vurularak düşürüldüğü inancının etkili olduğu biliniyor.

Düşen uçağın zorunlu mali mesuliyet sigortasının olmadığı, bu tip uçakların eski, bakımsız olduğu, birçok Avrupa ülkesine seyahatinin yasaklandığı söylendi.

Irak’ta “İslam ordusu” adlı bir örgüt, uçağı biz düşürdük açıklaması yaptı. Bu açıklamanın bu örgüt tarafından yapılıp yapılmadığı ise kesinleşmedi.

Moldova Sivil Havacılık İdaresi soruşturmanın devam ettiğini, sebebin henüz bilinmediğini açıkladığı sırada Türk yetkililer kazayı çoktan olumsuz hava koşullarına bağlamıştı bile.

Kazanın sebebini öğrenmek üzere Türkiye’den giden 3 kişilik ekip Amerikalı yetkililerce engellenmiş, FDR ve CVR kayıtları uçak Moldova tesciline kayıtlı olduğu için teslim edilmemiş, enkaz apar topar kaldırılmıştı.

Diğer tarafta da bu uçakların 1960-70’lerin teknolojisine sahip olmasına rağmen seferlerde çalışan uçakların 1980-85 yapımı olduğu, bakımlı oldukları ve tecrübeli ekiplerle uçtukları söylendi.

Yük ve yolcu taşımak üzere dizayn edilmiş olan kombi tip bu uçakların 5 ton yük ve 48 yolcu kapasitesi olduğu halde 1280 kg. yük ve 35 kişi ile Bağdat’a gittiği biliniyor.

Akılda Kalan Sorular

Uçak gerçekten sigortasız mıydı? Bu haldeyse neden uçuşuna izin verildi?

Birçok Avrupa ülkesine seyahatin yasaklandığı bu uçaklar neden ülkemizde serbestçe uçabiliyordu?

Kazanın sebebi neden apar topar hava koşullarına bağlandı? Füzeyle vurulduğu tespit edilse, bir daha bu ülkeye uçak gönderilemeyecek miydi?

Ölenlere doğru düzgün kimlik tespitini yapmayan, yandığı için küçülmüş olan cenazeleri ikişer ikişer tabuta koyan Bağdat’taki yetkililerin, hafıza kaybı yaşadığı iddia ettikleri kazazedenin sağlığı konusunda inanılmayacak derecede hassas davranması, hasta odasını silahlı askerlerin beklemesi ve telefonla dahi kimseyle görüştürülmemesi ilginçtir.

Ölen öldüğü ile kalmış, ölen işçilerin ailelerine Irak hükumetinin 10 bin Amerikan Doları tazminat ödemesi kararlaştırılmıştı. Kazada yaşamını yitiren Halil Kılıç’ın ailesi müteahhit firmaya açtığı maddi ve manevi tazminat davasını kazanmış ve 150 bin lirayı bulan tazminat almaya hak kazanmıştı.

Bilindiği üzere AN-26 uçakları turboprob uçaktır ve iniş süratleri jet uçaklarına göre daha yavaştır. Daha önce aynı tipteki uçağın Antalya’da cadde ortasına düşmüş hali ortada iken, yüksek süratle yere çarpmayı gösteren paramparça olmuş kaza kurbanlarını izah etmek güçtür.

RA-26012-2 RA-26012-1

 

Kaza raporu için: http://aviation-safety.net/database/record.php?id=20070109-0

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.