Türk sivil havacılığı geçen yıl da büyümesini sürdürdü. Yolcu sayısı 165 milyonu, uçak trafiği 1,3 milyonu geçti ve havacılıkta tüm zamanların rekoru kırıldı.

Aynı yüksek beklentilerle girilen 2015’in ilk ayında ise hava muhalefeti ve terör endişesi adeta sektörün kâbusu oldu. Şiddetli kar yağışı nedeniyle 200’e yakın uçuş iptal edilirken, yüzlerce uçak seferi gecikmeli gerçekleştirildi. Yolcular havalimanlarında perişan oldu. Bunun yanında İstanbul’da yaşanan canlı bomba eylemi ile Paris’te Fransız karikatür dergisi Charlie Hebdo’ya düzenlenen kanlı terör saldırısı, havalimanlarındaki güvenlik seviyesinin artırılmasına neden oldu.

YOLCU UÇAK VE YÜK TRAFİĞİ ARTTI

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, Türkiye genelindeki havalimanlarından geçen yıl iç hatlarda yüzde 12,4 artışla 85 milyon 607 bin 565, dış hatlarda yüzde 9,7 artışla 80 milyon 360 bin 476 olmak üzere toplam yüzde 11,1 artışla 165 milyon 968 bin 41 yolcu geçişi oldu. Uçak trafiği ise iç ve dış hatlarda yüzde 9,8 artışla 1 milyon 344 bin 265 olarak gerçekleşti. Aynı şekilde yüzde 10,4 artışın yaşandığı yük transferinde 2 milyon 570 bin 955 ton bagaj, kargo ve posta taşındı.

KAR YAĞIŞI UÇUŞLARI ENGELLEDİ

Hafta içinde yaşanan şiddetli kar yağışı nedeniyle başta THY olmak üzere yerli ve yabancı havayollarının uçuşları iptal edildi. Yapılamayan veya uzun süreli gecikmelerle gerçekleştirilen seferler nedeniyle özellikle İstanbul Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarında mahsur kalan yolcular büyük çile çekti. Seferlerin karşılıklı iptal edilmesi yüzünden diğer havalimanlarında da benzer görüntüler yaşandı.

FAZLADAN SATILAN BİLETLER KIZDIRDI

Yolcular, bir yandan kar yağışı nedeniyle iptal edilen seferlerin sıkıntısını yaşarken, bir de havayolu şirketlerinin fazladan sattığı biletler (overbook) yüzünden mağduriyet yaşadı. Yılbaşını geçirmek veya okul tatili için Türkiye’ye gelen yolcular, satılan biletler nedeniyle görevlilerle tartışıp hakkını arasa da, uçaklarda yer olmadığından Türkiye’de birkaç gün daha beklemek zorunda kaldı. Şirketler, bileti satılan yolcuları yeni uçuş gününe kadar otellerde ağırladı.

UÇUŞUNUZU KONTROL EDİN

Yetkililer, kar, şiddetli fırtına ve sis gibi olumsuz hava şartlarının mart sonuna kadar yaşanacağı uyarısında bulunuyor. Bu yüzden, yolcuların havalimanına gelmeden önce mutlaka şirketlerin internet sitelerinden uçuş iptalleri konusundaki duyurularını takip etmeleri isteniyor. Ayrıca, fazladan satılan biletler konusunda mağduriyet yaşanmaması için internet üzerinden on line check-in yaptırılması ve havalimanına mümkün olduğunca erken gidilmesi tavsiye ediliyor.

TERÖR ŞÜPHESİ ALARMA GEÇİRDİ

Havalimanlarındaki güvenlik tedbirleri, El Kaide ve IŞİD (Irak Şam İslam Devleti) terör örgütünün kanlı eylem yapacağı yönündeki istihbarat nedeniyle geçen yıl üst seviyeye çıkarılmıştı. Çileye dönüşen güvenlik uygulamalarının hafifletilmesi beklenirken, İstanbul ve Paris’te yaşanan kanlı terör eylemleri yüzünden havalimanlarındaki güvenlik seviyesi yeniden üst seviyeye çıkarıldı. Özellikle Avrupa Birliği Komisyonu’nun, güvenlik tedbirleri konusunda yeni uygulamalar üzerinde çalışma başlattığını ifade eden yetkililer, bu yüzden havalimanlarında yeni tedbirlerin devreye girebileceğini dile getiriyor.

Pegasus, 3 merkeze daha uçacak

Pegasus Hava Yolları, uçuş ağına Nice, Lyon ve Milan-Malpensa’yı da ekliyor. Paris, St. Etienne ve Marsilya’ya 5 yıldır sefer düzenleyen şirket, Lyon ve Nice’in uçuş ağına eklenmesiyle Fransa’daki uçuş noktalarının sayısını 5’e çıkarıyor. Şirket, Roma, Bologna ve Milan-Bergamo’dan sonra İtalya’daki uçuş noktalarına ise Milan-Malpesa’yı ekleyecek. Martın sonundan itibaren seferlerin başlayacağı yeni hatlar ile Pegasus’un uçuş ağı yurtiçinde 30, yurtdışında 59 olmak üzere 36 ülkede 89 noktaya ulaşacak.

SunExpress 50 Euro’ya uçuracak

Antalya ve İzmir merkezli uçuş düzenleyen SunExpress, 25. yıl onuruna düzenlediği yurtdışı kampanyası ile 30 bin koltuğu tek yön her şey dahil 50 Euro’dan satışa sundu. Kampanyadan yararlanmak isteyen ve erken davranan yolcular İzmir, İstanbul, Antalya ve Gazipaşa’dan Avrupa’da 20’den fazla noktaya her şey dahil tek yön 50 Euro’ya uçacak. 5-29 Ocak arasında biletini alanlar, 5 Ocak-30 Nisan arasında seyahat edebilecek. Kampanya biletleri, her şey dahil tek yön uçuşlarda geçerli olacak.

(Mustafa Gün / Zaman)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.