Helikopter pilotu Fikret Ülgen, 10 yılda 1000 civarında yangına müdahale etmiş…

Orman yangınlarıyla  bilfiil savaşanlardan biri de Helikopter ekipleri.  Hürriyet gazetesinden Yenal Bilgi’cinin en son olarak Antalya-Adrasan bölgesinde çıkan orman yangınıyla mücadele eden  helikopter Pilotu Fikret Ülgen’le yaptığı   röportajdan o bölüm:

YANGIN DEDİĞİN 18 DAKİKALIK BİR İŞ…

Orman kanunları çok basit bir matematikten geçiyor: Çoğu yangın ilk üç-beş dakikada, ayakla üzerine vurularak, birkaç kova su dökerek önlenebiliyor. Onuncu dakika itibariyle arazözler ve tırmıkların devreye girmesi gerekiyor; en geç on beşinci dakikadaysa helikopterlerin kalkması. On sekizinci dakikada bir yangın çok büyümeden önlenmiş oluyor. Aksi takdirde bir yangını önlemek -hele de rüzgâr hâkimse- çok güç.

Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, bunun dünya ölçeğinde bir başarı olduğu notunu düşerek, ortalamalarını 15.9 dakikaya çektiklerini anlatıyor.

10 YILDA 1000 YANGINA GİDEN PİLOT…..

Yangın helikopterleri orman yangınların olmazsa olmazı..

” Yangınla bilfiil savaşanlar bizlerden ayrı bir gündemi yaşıyor. Helikopter pilotu Fikret Ülgen, 10 yılda yaklaşık 1000 yangına müdahale etmiş. Helikopter pilotu Fikret Ülgen, 10 yılda yaklaşık 1000 yangına müdahale etmiş. Güver Uçurumu’nun kenarındaki harekât merkezinde (Antalya) o gün için çok olası bir yangını beklerken konuşuyoruz. “Her zaman hazır olmak zorundayız; uykusuz, dinlenmiş ve tok olmamız şart; bir yangında saatlerce havada kalıyoruz; günlerce süren yangınlarda biz de günlerce operasyondayız.” “Bir yangın pilotu en çok neden korkar?” diye soruyorum; suyu taşıyan o dev kovaların (jargonda ‘bambi bucket’ deniyor) ağaçlara takılması olduğunu anlatıyor. Akdeniz coğrafyasının bu tehlikeyi daha da artırdığını söylüyor Ülgen. (Ara not: Bir zamanlar çok konuşulduğu üzere, bir yangın helikopterinin bir dalgıcı denizden çekip ormanın üzerine atmasının mümkün olup olmadığını da sordum; değilmiş, “Şehir efsanesi o” diye yanıt verdi.)

Ülgen bu sene kullanmaya başladıkları Rus yapımı helikopterlerin (pilot, yardımcı pilot, rehber pilot, mühendis ve yerle irtibatı sağlayan görevlilerle beraber her yangında altı kişi uçuyor) geçmişe göre çok daha donanımlı olduğunu, yine bu sene bölgede hayata geçirecekleri köpüklü müdahaleyle birçok yangını daha rahat önleyeceklerini söylüyor. Rüyalarında bile yangın gören bir pilot Ülgen; hayatı alevlerin arasında geçiyor. Adrasan’a da ilk o uçmuş. Ama manzarayı görür görmez işin vehametini anlamış: “Tecrübe öğretiyor; bazı yangınları görür görmez, söndürülemeyeceğini ancak sınırlı tutulabileceğini anlarsınız; Adrasan da öyleydi.”

(Hürriyet)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.