Malezya Havayolları’na ait MH17 sefer sayılı uçağın Ukrayna’nın doğusunda gökyüzünde vurularak düşürülmesinin ardından  bir yıl geçti. Olayda 298 kişi yaşamını yitirmişti.

Uçağın düştüğü bölgede yaşayan köy sakinleri kazadan geriye kalan enkaz parçalarını hala bulduklarını belirtiyor: “Bu burada düşen uçağın bir parçası. Bir yıl önce düşen Malezya uçağından. Zaten tam bir yıldır burada duruyor.”

Öte yandan kazayı araştıran beş ülkeden bir olan Malezya, kazanın sorumlularının bulunması amacıyla Birleşmiş Milletler destekli bir uluslararası mahkeme kurulmasını talep etti.

Yolcularının üçte ikisi Hollandalı olan uçak, Ukrayna’nın Rusya destekli ayrılıkçılar tarafından kontrol edilen topraklarında düşmüştü.

Ayrılıkçıların eski lideri Alexander Borodai kazanın sorumlusu olmadıklarını iddia ediyor: “Mahkeme ya da başka resmi soruşturma, her ne olursa olsun şunu itiraf etmeliyim ki ben bu hikayeyle artık ilgilenmiyorum. Şuna da kesin eminim ki Boeing’in yere çakılması bizim hatamız değildi. Açıkçası bu olay Ukrayna tarafının bazı eylemlerinin sonucudur.”

Gelen bilgilere göre Hollandalıların Rusya yanlısı ayrılıkçıları suçlayan nihai bir raporu yakında yayınlaması bekleniyor. Raporda ayrıca Malezya Havayolları’nın uçaklarını daha güvenli rotalara yönlendirmek yerine çatışma bölgesi üzerinden uçurması da sorgulanıyor.

17 Temmuz 2014’te  Amsterdam – Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna’nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürülmüştü. Uçakta olan 15’i mürettebat, 298 kişi hayatını kaybetmişti. Uçakta, 154 Hollanda, 27 Avustralya, 23 Malezya, 11 Endonezya, 6 İngiltere, dörder Almanya ve Belçika, 3 Filipinler ve 1 Kanada vatandaşı bulunuyordu.

(euronews)

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.