Birleşik Metal İş Sendikası  THY Teknik A.Ş  çalışanları için  bildiri yayınladı.

Sendikanın  facebook sayfasından duyurulan  5 no’lu bildiride şu ifadelere yer verildi.

” Bakanlıkla kurulan tezgaha, geçersiz üyeliklere ve baskılara rağmen Teknik A.Ş çalışanlarının sendikal tercihi Birleşik Metal-İş olmaya devam ediyor. Mücadelemizi bu sorumlulukla sürdürüyoruz. Ne şirket yönetiminin, ne Bakanlığın, ne sarı sendikanın, hiç kimsenin Teknik A.Ş çalışanlarının emeği üzerinden hırsızlık yapmasına izin vermeyeceğiz. Hiçbir hukuksuzluğu, tek bir haksızlığı sineye çekmeyecek, sonuna kadar mücadelemizi sizlerle birlikte sürdüreceğiz.

Bu bilgilendirme bülteninde son gelişmeleri tüm açıklığıyla sizlerle paylaşmak istiyoruz:

1- Çelik-İş’in hâlâ çoğunluğu yok!

Çelik-İş’e yazılan çoğunluk tespitinin, HABOM geçişli arkadaşlarımızın düşen üyeliklerinin yeniden aktif hale getirilmesi sonucu olduğunu artık kendileri de saklayamıyor. Teknik A.Ş çalışanları, işletme metal işkoluna geçtikten sonra bu sendikaya bırakın üye olmayı, aktif edilen üyeliklerinden büyük bir öfkeyle kitlesel olarak istifa ettiler. Çelik-İş’in dün de, bugün de işletme genelinde üyesi yok denecek kadar az.

2- Bakanlığın yazdığı çoğunluk tespiti yasal değil!

Bakanlığın, yargı incelemesinde iptal edileceğini bile bile yazdığı çoğunluk tespiti yasal değil. 6356 sayılı yasanın “Sendika üyeliğinin sona ermesi” başlıklı 19.maddesinin 7nci fıkrasında yer alan “işkolu değiştirenin sendika üyeliği kendiliğinden sona erer” hükmü, konuyu tartışmaya yer bırakmayacak kadar net ifade ediyor.

Bu yasaya göre, Teknik AŞ’ye geçen eski HABOM çalışanlarının, devir günü itibariyle metal işkolundaki üyelikleri sona ermiştir. Bu üyelikler aynı yasaya göre, işçinin e-devlet üzerinden yeni bir üyelik başvurusu yapması dışında, hiçbir koşulda yeniden geçerli olamaz. Bu süreçte Teknik AŞ çalışanları bırakın Çelik-İş’e yeniden üye olmayı, yasaya aykırı olarak aktif hale getirilen üyeliklerden kitlesel olarak istifa ettiler.

Gerçeği, Teknik AŞ’nin taşımacılık işkolundan metal işkoluna geçirilmesi de değiştirmiyor. Çalışanların bu kez taşımacılık işkolundaki üyelikleri düştü ve yasaya göre ancak e-devlet üzerinden başvuru yapıldığı takdirde metal işkolundaki bir sendikaya üye olunabilirdi.

Bakanlık, kanunun açıkça belirtilen bu maddesini çiğneyerek hukuku yok saymıştır. Durumu bir kez daha, şirket yönetimi-yandaş sendika-Bakanlık arasında kirli işbirliği olarak niteliyoruz.

3- Çelik-İş, bu çoğunluk tespiti ile toplu iş sözleşmesi yapamaz.

Bunu bir iddia olarak ileri sürmüyoruz; çünkü gerçek böyle. Bakanlığın geçersiz üyeliklere dayanan çoğunluk tespitine sendikamızın itiraz hakkı bulunuyor. Dolayısıyla bu tespit, toplu iş sözleşmesini yapacak sendikayı kesinleştiren bir YETKİ BELGESİ DEĞİL! Konu yargıya intikal edecek. Kimse, Teknik A.Ş çalışanlarının sendikal tercihine yönelik HIRSIZLIĞA sessiz kalınacağını düşünmesin. Yetki itirazımız, yasanın bu denli açık hükmünü ihlal edilerek yazılan tespiti iptal edecek ve çoğunluk gerçek üyelik başvuruları üzerinden hesaplanacak.

4- Yalanın bini bir para!

Malum sendika 3 Temmuz akşamı “çoğunluğu sağladık ve bakanlığa başvuru yaptık” açıklaması yaptığında sizlere amaçlananın, iş bitti algısı oluşturup moralleri bozmak ve sendikamıza üye akışını durdurup panik ortamında kendilerine üye kaydetmek olduğunu hatırlatan bir mesaj göndermiştik. Haklı çıktık. Her zamanki gibi yine yalan söylediler. 3 Temmuz günü herhangi bir başvurularının olmadığı, 7 Temmuz tarihini gösteren çoğunluk tespiti yazısında ortaya çıktı. Buna rağmen yeterli çoğunluğu sağlayamadılar ve yargının iptal edeceğini bile bile Bakanlığın aktif hale getirdiği eski üyeliklerle çoğunluk sağlama yoluna gittiler. Teknik A.Ş çalışanlarının kendilerine sürekli yalan söyleyen bir kurumu ciddiye alması ve bu açık sahtekarlığa razı gelmesi mümkün değil.

5- Yine panik ortamı yaratıp üyelik yapmaya çalışacaklar. Elimizle çoğunluk vermeyelim.

Bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Çelik-İş’in bırakın %40 çoğunluğu, işletme bünyesinde kayda değer üyesi bile yok. Şimdi Bakanlıktan aldıkları bu kâğıt parçasını sizlere göstererek bir kez daha “iş bitti” diyecekler ve “hadi artık üye olun” diye ekleyecekler. Böylece gerçek çoğunluğu ilerleyen tarihte sağlamaya çalışacaklar.

Bu oyunu bozmak yine bizim elimizde. Teknik A.Ş çalışanları yasal olarak geçerli olmayan üyeliklerle alınan çoğunluğu gerçek hale getirmemeli. Bu çoğunluk tespiti hukuken geçersiz ve yine hukuken iptal olduğu gün çoğunluk sendikamızda olacak. Bunun için sendikamıza mevcut üyeliklerinizi mutlaka koruyun. Tereddüt yaşayan arkadaşlarımız bu gerçeği fark ederek sendikamıza üye olmalı. Baskılar ve etki altında karar vermek zorunda kalan arkadaşlarımızı ise sendika kılığındaki bu yapıdan ayrılmaya ve Teknik A.Ş çalışanlarının gerçek sendikasına üye olmaya davet ediyoruz.

6- Üyeliklere devam ediyoruz. Çoğunluk sağlar sağlamaz başvurumuzu yapacağız.

Bir taraftan geçersiz üyeliklere dayanarak verilen çoğunluk tespitinin iptali için hukuku süreç yürüyecek, diğer taraftan bizim çoğunluğu sağlamaya yönelik çalışmamız devam edecek. Çoğunluğa yakın durumdayız. Üyelik akışını hızlandırmalıyız. Bu konuda sizlerin de desteğini bekliyoruz. Çoğunluğu sağlar sağlamaz yetki için başvurumuzu yapacağız. Geçersiz üyeliklere dayanarak verilen tespit iptal edilecek, sendikamızı çoğunluğu geçerli olacak.

7- Sandığı koyalım, referandum yapalım. Bırakalım demokrasi kazansın!

Çelik-İş’in de üyesi olduğu küresel sendika IndustriALL ile geçtiğimiz yıllarda yaptığımız ortak toplantılarda, sendikaların arasında yaşanabilecek yetki uyuşmazlıklarında referandum yoluna başvurulması konusunda görüş birliği oluşmuştu. Hatta bu konu yazılı bir metin haline de getirilmişti. Şimdi Çelik-İş bu taahhüdünü yerine getirmeli.

Buradan bir kez daha çağrıda bulunmak istiyoruz. Sahtekarlıktan, baskı ve tehditlerden vazgeçin, Teknik A.Ş çalışanın önüne sandığı koyun. Biz koşulsuz bu sandıktan çıkacak sonuca razı geleceğiz.”

BİZ BURDA, TEKNİK AŞ ÇALIŞANLARININ YANINDAYIZ!

TEKNİK AŞ’DE SADECE ÇALIŞANLARIN İSTEDİĞİ SENDİKA YETKİLİ OLACAK!

Facebook ile Yorum Yapın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.